عبدالله عبدالله در نشست افتتاحیه‌ای شورای مصالحه ملی به میزبانی ارگ ریاست جمهوری/آتش‌بس فوری خواست جدی ماست

0

داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه امروز شنبه (۱۵ قوس) در نشست افتتاحیه‌ای کمیته‌ای رهبری شورای عالی مصالحه ملی، گفت: “رفتن به طرف صلح در مرحله بسیار حساس تاریخی به اجماع و وحدت ضروت دارد با ذهنیت و عملکرد همه شمول می‌توانیم وحدت را تامین کنیم”.

آقای عبدالله تاکید کرد که مردم افغانستان نیت شان را برای تامین صلح در کشور ثابت کرده اند، یک صدا خواستار تامین صلح با عزت و پایدار هستند و رفتن به طرف صلح قربانی از همه طرف‌ها می‌خواهد.

وی با بیان اینکه اراده سیاسی برای ختم جنگ به وجود آمده است از تمام مردم افغانستان خواست که نقش کلیدی شان را در راستای تحقق صلح بازی کنند.

رییس شورای عالی مصالحه یادآور شد که پرسش‌های این‌که چطور می‌شود، هم دستاورد‌های مردم افغانستان حفظ شود، نهادهای ملی ما صدمه نبینند و ارزش‌های مردمی تقویت شود و درعین حال در صلح با همه‌ای مردم افغانستان و کشورهای منطقه به سر ببریم، پیش روی مردم افغانستان و شورای عالی مصالحه‌ی ملی قرار دارد.

آقای عبدالله گفت که امروز مسؤولیت بسیار بزرگ به دوش همۀ ماست، مردم افغانستان انتظار دارند که با روحیه همدیگرپذیری، تحمل و ذهنیت همه‌شمول از قربانی‌های شان نمایندگی صورت گیرد.

او افزود که مالکیت پروسۀ صلح از مردم است؛ ما تمام تلاش خود را برای مشارکت تمام اقشار مردم افغانستان انجام خواهیم داد تا خواست‌های شان به درستی در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه صلح به معنای رفتن به گذشته نیست افزود، خشونت‌ها مانع اصلی رسیدن به صلح است و باعث نا امیدی مردم افغانستان شده است، نباید جان و مال مردم ما بیشتر از این به خطر بیافتد؛ آتش‌بس فوری خواست اصلی و جدی همه ما است؛ با آتش‌بس همه باید نیت و اراده‌ی خود را به صلح ثابت کنیم.

رییس شورای عالی مصالحه گفت که به صلح نباید نگاه منفعت طلبانه داشته باشیم در ادامه جنگ بقای هیچ‌کس تضمین نمی‌شود؛ فقط نابودی افغانستان را در پی خواهد داشت، به عنوان یک ضرورت به ختم جنگ کوشش اصلی همۀ ما متمرکز به تحقق همین خواست‌ها خواهد بود. در حالی که حکومت کار خود را انجام می‌دهد، من وعده می‌دهم که بدون کم‌ترین دخالت در امور کار حکومتی، خود را وقف صلح کنم.

شورای عالی مصالحه حدود شش ماه قبل در فرمان رییس جمهور غنی به ریاست داکتر عبدالله عبدالله به منظور پیش برد امور صلح ایجاد گردید که امروز اولین نشست رسمی آن در ارگ ریاست جمهوری تحت ریاست رییس جمهور دایر شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید