اظهارات تازه اردوغان: امیدوارم فرانسه هرچه زودتر از معضل مکرون خلاص شود

0

اردوغان در سخنانش که خبرگزاری آناتولی ترکیه آن را مخابره کرده، گفت: “مکرون و فرانسه یک دوره بسیار بسیار خطرناک را پشت سر می گذارند. آرزو می‌کنم فرانسه هرچه زودتر از معضل مکرون خلاص شود.”

اظهارات اردوغان در پاسخ به سوال‌های خبرنگاران در استانبول بیان شد و به طور مستقیم از شبکه‌های خبری پخش شد.

روابط بین انقره و پاریس طی ماه‌های اخیر وخیم شده و رییس جمهور ترکیه از وعده مکرون برای برخورد با “اسلام‌گرایان جدایی‌طلب” به شدت انتقاد کرده است.

دو کشور بر سر مسايل مختلفی از جمله جنگ داخلی در سوریه و لیبیا، کاریکاتورهای چاپ شده در شارلی ابدو، فعالیت های اکتشاف انرژی ترکیه در آب‌های مورد مناقشه مدیترانه شرقی و درگیری‌های اخیر ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر قره باغ با هم اختلاف نظر دارند.

پس از سربریدن یک معلم فرانسوی توسط یک اسلامگرای تندرو در حومه پاریس، امانوئل مکرون قول داد تا از ارزش‌های سکولار فرانسه در برابر اسلام رادیکال دفاع کند. این معلم به خاطر نشان دادن کاریکاتوری از پیامبر اسلام در صنف درس به قتل رسید.

پس از آن اردوغان گفت رییس جمهور فرانسه نیاز دارد که به خاطر سیاست‌هایش در قبال مسلمانان از نظر روانی بررسی شود.

رییس جمهور ترکیه گفته بود: “مشکل فردی به نام مکرون با اسلام و مسلمانان چیست؟ مکرون نیاز دارد که از نظر روانی تداوی شود.”

این سخنان با اعتراض فرانسه رو‌به‌رو شد و پاریس سفیر خود را از انقره فراخواند و ترکیه را به تلاش برای “نفرت پراکنی” علیه فرانسه متهم کرد. کشورهای اروپایی هم از فرانسه حمایت کردند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید