به توافق رسیدن هیات مذاکره کننده افغانستان و گروه طالبان بر روی شیوه کار مذاکرات بین‌الافغانی؛

0

به گزارش معمارپرس و به نفل از خبرگزاری ها ؛نادری نادری، عضو هیات مذاکره کننده دولت افغانستان و محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرده‌اند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هم در توییترش نوشته که “مذاکره کنندگان دولت افغانستان و طالبان برای گفتگو روی نقشه راه سیاسی و آتش بس همه جانبه روی یک سند سه صفحه‌‌ای حاوی اصول مذاکرات توافق کرده‌اند.”

او افزوده: “مردم افغانستان حالا خواهان پیشرفت سریع در جهت یک نقشه راه سیاسی و آتش بس هستند. ما آرزوی آنها را می‌دانیم و از آن حمایت می‌کنیم.”

شورای عالی مصالحۀ ملی کشور نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته که پس از مذاکرات و بحث‌های مفصل میان هیأت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و تحریک طالبان دو طرف روی مفاد طرزالعمل پیشبرد مذاکرات به توافق رسیدند.

در اعلامیه به نقل از داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی آمده که از پیشرفت به دست آمده استقبال می‌کنیم. موافقه روی طرزالعمل، زمینه برای پرداختن به مباحث اصلی و گفت‌وگو روی آجندای مذاکرات صلح را فراهم می‌سازد.

داکتر عبدالله گفته که از تلاش‌ها و زحمات هیأت مذاکره کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان، کشورهای دوست، تسهیل کننده و کشور میزبان قطر برای توافق روی طرزالعمل تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی افزوده که توقع مردم افغانستان از دو طرف مذاکره این است که از فرصت پیش آمده برای ختم جنگ استفاده نمایند و زمینه‌ی برقراری هرچه زودتر صلح پایدار، باعزت، سرتاسری و همه‌شمول را فراهم سازند.

مذاکرات میان چهل و شش نماینده دولت افغانستان و گروه طالبان حدود سه ماه پیش در دوحه قطر آغاز شد اما دو طرف نتوانسته بودند تا حالا روی شیوه کار مذاکرات به توافق برسند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید