دبیرکل ناتو: خروج شتاب‌زده از افغانستان خطرناک است

0

ینس استولتنبرگ، روز دوشنبه (۱۰ قوس) در یک نشست مجازی به خبرنگاران گفت که جامعه جهانی نباید اجازه دهند که افغانستان بار دیگر لانه امن برای تروریستان بین‌المللی شود.

وی گفت:”اگر در افغانستان بمانیم، با خطر حضور دشوار نظامی در وضعیت بحرانی و خشونت‌های فزاینده روبه‌رو خواهیم شد، اما اگر افغانستان را ترک کنیم با خطر نابودی دستاوردهای دو دهه گذشته روبه‌رو می‌شویم. همچنان مهم است تا نگذاریم افغانستان لانه امن برای تروریستان بین‌المللی شود.”

قرار است امروز و فردا (۱۱ و ۱۲ قوس) وزیران خارجه ناتو نشست مشترک برگزار کنند. افغانستان یکی از بحث‌های کلیدی این نشست خواهد بود.

دبیرکل ناتو می‌گوید که فرصت تاریخی برای صلح در افغانستان به میان آمده، اما او افزود که گفت‌وگوها شکنند هستند، اما باید در نتیجۀ آن صلح به دست آید.

نزدیک به دو ماه است که نماینده‌های دولت افغانستان و طالبان در دوحه نخستین نشست غیر رسمی‌شان را برگزار کردند، اما تا هنوز خبری از آغاز گفت‌وگوهای رسمی نیست.

دبیرکل ناتو تأکید کرد که پس از حاصل شدن اطمینان از این‌که طالبان به تعهدات‌شان عمل کنند و با کاهش خشونت‌ها، آتش‌بس را بپذیرند، خروج نیروها خیلی زمان زیاد نخواهد گرفت.

ینس ستولتنبرگ افزود که شمار نیروهای اروپایی و سایر متحدین در افغانستان کاهش نخواهد یافت.

رادیو آزادی نوشت که ینس استولتنبرگ می‌گوید: “ایالات متحده اخیراً تصمیم گرفت که شمار نیروهایش را در افغانستان کاهش دهد، اما مأموریت آموزشی ناتو با حدود نیمی از نیروهای بین‌المللی، متشکل از متحدین اروپایی و سایر کشورهای متحد ادامه می‌یابد.”

پیش از این کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا گفته بود که به دستور رئیس جمهور دونالد ترمپ شمار سربازان کشورش در افغانستان تا نیمه‌های ماه جنوری از ۴۵۰۰ به ۲۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

ینس استولتنبرگ می‌گوید پس از آن‌که جوبایدن رئیس جمهور منتخب امریکا مراسم تحلیفش را به جا آورد، از او دعوت می‌کند تا برای شرکت در یک اجلاس این پیمان به بروکسل بیاید و در مورد حضور آینده در افغانستان ارزیابی‌اش را شریک کند.

ستولتنبرگ نگفت که اجلاس چی زمانی برگزار خواهد شد، اما در برخی گزارش‌ها پیش از این آمده بود که با بهبودی وضعیت ویروس کرونا شاید اجلاس سران ناتو در ماۀ فبروری برگزار شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید