وزارت امور خارجه: آغاز تحقیقات درباره عکس بدرفتاری سرباز استرالیایی با یک کودک افغان؛

0

به گزارش معمارپرس ؛ وزارت امور خارجه به نشر عکس بدرفتاری سرباز آسترالیایی با یک شهروند غیرنظامی افغانستان واکنش نشان داد و اعلام کرد که تحقیقات در این باره را آغاز کرده است.

این عکس توسط ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز یک‌شنبه، نهم قوس در توییتی نشر شده و واکنش مقام‌های آسترالیایی را نیز در پی داشته است.

سخنگوی وزارت خارجه با نشر این عکس گفته است که از قتل غیرنظامیان افغان شوکه شده و خواستار پاسخ‌گویی جدی است و آن را محکوم می‌کند.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که نشر این توییت به روابط دو کشور صدمه زده است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر آسترالیا این تصویر را «آزاردهنده» خوانده و گفته است که چین باید بابت آن معذرت بخواهد.

در این تصویر یک کودک افغان دیده می‌شود که سرباز آسترالیایی چاقویی را بر گلوی او نهاده است.

وزارت امور خارجه در اعلامیه‌ای گفته است که از پخش و نشر عکس رفتار یک سرباز آسترالیایی با یک افغان آگاه است و تحقیقات را در مورد «پس منظر» این عکس آغاز کرده است.

در اعلامیه وزارت خارجه آمده است که پیش از این با آسترالیا به شکل سازنده تحقیقات را در مورد رفتار نامناسب نظامیان آن کشور در برابر افغان‌ها آغاز کرده است تا عاملان آن به جزای اعمالش‌شان برسند و عدالت تأمین شود.

وزارت خارجه گفته است که حکومت‌های افغانستان و آسترالیا در این مورد از نزدیک باهم همکاری می‌کنند.

از جانب دیگر، وزارت خارجه گفته است که مردم چین و آسترالیا دوستان افغانستان هستند و در بازسازی و تأمین صلح افغانستان نقش فعال بازی کرده‌اند.

وزارت خارجه ابراز امیدواری کرده است که همکاری‌ها بین همه کشورها به ویژه آسترالیا و چین در افغانستان ادامه پیدا کند و اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی برای حمایت از افغانستان خدشه‌دار نشود.

یافته‌های یک گزارش تحقیقی که در آسترالیا نشر شد، نشان می‌دهد که نظامیان این کشور ۳۹ غیرنظامی افغان را به صورت غیرقانونی کشته‌اند که کودکان نیز شامل آن بوده‌اند. ۱۹ سرباز آسترالیایی متهم به انجام این جنایت جنگی هستند.

پس از نشر گزارش جنایت جنگی سربازان آسترالیایی، برخی از نهادهای حقوق بشری خواستار پرداخت غرامت به قربانیان و تأمین عدالت شده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به نشر گزارش وزارت دفاع آسترالیا مبنی بر بدرفتاری شماری از نظامیان این کشور در افغانستان، گفته است نشر این گزارش اقدام لازم به هدف تأمین شفافیت و کسب اطمینان از طی مراحل قانون رسیده‌گی به چنین قضایا می‌داند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید