خانواده های قربانیان حادثه حمله به کوثر دانش خواهان کسب اطلاع از روند تحقیقات هستند

0

کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر اعلامیه‌ای به نقل از خانواده‌های قربانیان حمله بر آموزشگاه کوثر دانش گفته است که با گذشت بیش از یک ماه از حمله بر این مرکز آموزشی، هنوز از پیش‌رفت یا دست‌آورد تحقیقات درباره این حمله اطلاعی به خانواده‌های قربانیان داده نشده است.

 حمله بر مرکز آموزشی کوثر در منطقه دشت‌برچی از مربوطات حوزه سیزدهم امنیتی شهر کابل در سوم عقرب انجام شد. در این حمله ده‌ها تن از جمله دانش‌آموزان کشته و زخمی شدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که در چهارم ماه جاری با خانواده‌های قربانیان این حادثه دیدار کرده است.

طبق اعلام کمیسیون مستقل حقوق بشر، تاکنون خانواده‌های قربانیان این حادثه نمی‌دانند که عامل کشتار فرزندان‌شان چه کسانی بوده‌اند.

این نهاد از ارگان‌های امنیتی، عدلی و قضایی خواسته‌ است که عاملان حمله را شناسایی و عدالت را برای بازمانده‌گان تأمین کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر شنیدن صدای خانواده‌های قربانیان را مهم خوانده و گفته است که نهادی مسوول مکلفیت دارند که پیام‌ آن‌ها را بشنوند و به خواست‌های‌شان رسیده‌گی کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از جانب دیگر در دومین پیام خانواده‌های قربانیان آورده است که با تحقیق درباره حملات متفاوت تروریستی و رسیده‌گی به دادخواست‌های بازمانده‌گان نباید دوگانه برخورد شود و نهادهای مسوول به پرونده تمامی قضایای مربوط به حملات تروریستی به‌گونه جدی رسیده‌گی کنند.

طبق اطلاعات این نهاد، به شماری از خانواده‌های قربانیان تاکنون اکرامیه پرداخت نشده است.

قرار است در محل انفجار، مرکز فرهنگی شامل کتاب‌خانه و بنای یادبود و موزیم آثار قربانیان تأسیس شود. خانواده‌های قربانیان از نهادهای مددرسان ملی و بین‌المللی خواسته‌اند که برای ایجاد این مرکز یاری کنند.

خانواده‌های قربانیان هم‌چنان گفته‌اند که به دلیل تهدیدات بلند امنیتی در غرب کابل و آسیب‌پذیری آن، نیاز است که تدابیر ویژه امنیتی برای تأمین امنیت مراکز آموزشی در نظر گرفته شود.

خانواده‌های قربانیان حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش گفته‌اند که از دادگاه جزایی بین‌المللی می‌خواهند که پرونده کشتار غیرنظامیان و به‌ویژه حمله بر مراکز آموزش و آموزشگاه کوثر دانش را بررسی کند.

مسوولیت حمله بر مرکز آموزشی کوثر دانش را گروه داعش بر عهده گرفته است، اما برخی از مقام‌های حکومت طالبان مسوول آن خواندند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید