بسم الله الرحمن الرحیم

وَلا تَحسَبنَّ الذینَ قُتلواُ فی سَبیل ا… اَمواتاً بل احیاء عِندَ رَبهم یُرزَقُون

بدون اغراق یکی از موضوعاتی که قلم از بیان عظمتش عاجز است، مسأله شهادت است.پیمودن یک خط مشی که آغازش ناشی ازجذبات الهی و پایانش فنا و محو شدن در محبوب، و به عبارت دیگر لقاء ا… میباشد. شهادت پرشکوه‌ترین فراز حیات هدفمندومدیریت شده ای هست که دریافت الف بای رمز عاشقانه آن جزبرمحارم اسرارپوشیده است شهیدبرخورداراز جلوه های الهی محبوب. وشهادت پل اتصال رمزآلودیست بین انسان وخداو به دیگربیان شهادت شراره ای از تجلی رحمانی شهید است که ازظرفیت کلان خودجامعه رااحیا، و تاریخ بشررا وام دار اوج خدمت صادقانه خویش می‌نماید. شهادت عشق است…ایثار است…خودسوزی برای دیگران سازی است… و چه زیبا و دلنشین است جمله‌ی مولا علی (ع) در ارتباط با مسأله ی شهادت: أزمعَ التَرحالَ عِبادُا… الاخیارُ، و باعُوا قَلیلاً مِن الدنیا لایَبقی، به کثیرٍ مِنَ الاخِرَهِ لایَفنی بندگان نیک خدا در ایام تیره روزی مسلمین، با تصمیم شهادت عزم کوچ کردن از این جهان نمودند، و اندکی دنیای ناپایدار را به بسیاری آخرت جاوید فروختند

ملت فغانستان در این چهار دهه اخیر بیش از ۲میلیون شهید در راه آزادی و آزادگی در راه دفاع از خاک و ناموس وطن تقدیم نمود که هر کدام از این عزیزان برگ زرینی در تاریخ افغانستان میباشد در میان این بزرگ مردان  چهرهایی برجسته وجود داشته همچون قهرمان ملی احمد شاه مسعود ,استاد شهید سید مصطفی کاظمی معمار و حدت ملی کشور,استاد شهید مزاری شهید وحدت ملی ,شهید صلح استاد ربانی,شهید داوود داوود , شهید عبدالرازق اچکزی که هرکدام از این عزیزان راه و آرمانی روشن داشتندو برای عزت و سربلندی کشور و مردم خویش تلاش نمودند که متاسفانه دشمنان این مرزو بوم تحمل وجود ایشان را  نداشتند وباطرح توطئه و ترورفیزیکی از میان برداشتن این عزیزان موجب شهادت این راد مردان گردیند. استاد شهید سید مصطفی کاظمی یکی از چهرهای    برجسته ۴  دهه کشوربود که برای  رشد وبالندگی کشور از هیچ  تلاشی  دریغ نورزید.

از بدو جوانی باتلاش و پشتکار راسخ پای بر میدان جهاد و مقاومت گذاشت و با روحیه ای افغانستان محور  برای خدا وملت خویش فعالیت را آغاز نمود. شخصیت چند بعدی ایشان در همان زمان جهاد ومقاوت کاملا مشخص بود ایشان در آن زمان درکنار مبارزه علیه جماهیر شوروی و طالبان به مبارزات فرهنگی نیز پرداخته و تاکیید فراوانی به علم و فرهنگ داشته ایجاد مراکز فرهنگی آموزشی در بدترین شرایط جنگی و عملکرد ایشان  درک بالای آن عزیز را در این زمینه نشان میدهد زیرا میدانست که اگر دشمن نتواند از طریق جنگ به پیروزی برسد دست به اقداماتی همچون ایجاد نفاق و غیره میزند که تسلیح جامعه به علم وفرهنگ رامایه شکست دسیسه دشمن میدانست متاسفانه با عدم توجه  به این امر توسط دیگر فعالان این عرصه مشکلات داخلی کشور فراوان واین نقیصه رابه  وضوح درکشور مشاهد کردیم. بزرگترین بعد شخصیتی استاد شهید کاظمی نگاه افغانستان محوری و مبازره علیه قوم گرایی سمت گرایی و مذهب گرایی بود ایشان تلاش فراوانی برای پایه گذاری و ترویج این فرهنگ (وحدت ملی) نمودند در زمان مشکلات داخلی کشور در بدنه هییت صلح میان احزاب زحمات و تلاش های فراوانی را نمودند بعد از نشست بن به عنوان وزیر بازرگانی نیز در کنار اینکه خدمات فراوان و موثری را در اقتصاد کلان مملکتی انجام دادند دقت و توجه فراوانی را در ترکیب پرسنلی آن وزارت به نمایش گذاشتند که حضور اکثریت اقوام در آن وزرات نشان دهنده دید کلان ملی ایشان بود.

مملکتی انجام دادند دقت و توجه فراوانی را در ترکیب پرسنلی آن وزارت به نمایش گذاشتند که حضور اکثریت اقوام در آن وزرات نشان دهنده دید کلان ملی ایشان بود. در زمان پارلمان نیزبا ایجاد گروپ پارلمانی استقلال ملی و پایه گذاری و ایجاد جبهه ملی افغانستان ثابت نمودند که در هر پست و مقامی که باشند با دید کلان وحدت ملی عمل میکنند. ایشان صادقانه در این راه قدم برداشته و بزرگترین مشکل کشور را نفاق و عدم وحدت ملی می دانستند که خیلی از عوامل داخلی و خارجی به این امرنفاق دامن میزدند زیرا منافع آنها به عدم وحدت میان مردم مظلوم افغانستان بود. استاد شهید کاظمی به واقعیت معمار وحدت ملی کشور بود که نه تنها در شعار بلکه در عمل صادقانه ثابت نمودند. پذیرش ایشان به عنوان فرد فرا قومی و ملی در میان تمامی مردم اففانستان و در آخرنیز شهادت در میان اقوام مختلف اعم از وکلای منتخب از ولایات مختلف و همه اقشار بود و نیز نماز ی که بر پیکر ایشان خوانده شد منحصر به ایشان و در تاریخ این کشور به بی همتائی ثبت گردید. اما متاسفانه بی تفاوتی حکومت وقت نسبت به عدم توجه به پیگیری ومعرفی عوامل شهادت ایشان دلائل مختلفی دارد که قابل تامل میباشد .

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید