غنی: خواست داکتر عبدالله عبدالله در تضاد کامل با قانون اساسی میباشد

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ملی ؛ آقای غنی، بعد از ظهر امروز سه‌شنبه (۵ حمل) در یک بیانیۀ تلویزیونی گفت که او روز گذشته مذاکرات جداگانه با “داکتر عبدالله عبدالله داشته است”.

وی بیان داشت:” چنانچه در روز تحلیف وعده نمودم، تشکیل حکومت جدید را بخاطر مشوره‌های گسترده معطل ساختم. می‌خواستم به اساس وعده خود برای داکتر صاحب عبدالله نقش اساسی در پروسه صلح و برای هم تیمانش در کابینه نقش بدهم”.

رییس جمهور افزوده:” اما ایشان- داکتر عبدالله- تاکید بر تغییر قانون اساسی و آنهم در یک شب و به اساس تفاهم بین خودش و من، دارد. یعنی خواستار ساختار و تشکیلاتی است که مغایرت کامل با مواد قانون اساسی دارد”.

آقای غنی تاکید کرده:” من صلاحیت تعدیل قانون اساسی را به خواست هیچ فرد و گروه، خارج از میکانیزمی که برای آن پیش بینی شده است ندارم. برای هر خواست معقول که مواد قانون اساسی نقض نگردد باب مذاکره باز است و باز خواهد بود. تعدیل در قانون اساسی تنها و تنها صلاحیت لویه جرگه قانون اساسی است”.

وی بیان داشته که تعهد ما برای ساختن حکومت فراگیر متشکل از تمام جناح های سیاسی، قومی، زبانی، مذهبی و سمتی پابرجاست و من با معاونین و نماینده فوق العاده خویش روی آن کار می نماییم”.

وی تاکید کرده:” مطمین باشید. تجربه حکومت‌های گروهی و سمتی در افغانستان ناکام است و ما دنبال تجربه های ناکام نیستیم.”

این در حالی است که مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا روز گذشته در سفری از پیش اعلام ناشده برای حل تنش‌های سیاسی در افغانستان وارد کابل شد. مایک پمپیو با داکتر محمداشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رییس پیشین ریاست اجرایی دیدار و گفتگو کرد.

آقای پمپیو نتوانست اختلافات سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله را حل کند و پس از ناامیدی اعلام کرد، کمک یک میلیارد دالری امریکا به دولت افغانستان را قطع می‌کند.

پمپیو گفته که این کمک امریکا در صورت قابل بازگشت است که رهبران افغانستان اختلافات شان را حل کنند.

در همین حال داکتر عبدالله عبدالله نیز گفته که از سفر وزیر خارجه امریکا برای حل تنش‌های سیاسی در افغانستان، استفاده خوب صورت نگرفت.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید