قرارداد ۱۰ ساله انتقال برق از ازبکستان به افغانستان به زودی امضا می شود

0

محمدحنیف اتمر؛ سرپرست وزارت خارجه عصر روز شنبه، ۱۸ اسد در نشستی مجازی با مقام‌های ازبکستانی درباره امضای قرارداد انتقال برق به افغانستان گفتگو کرده‌است.

در این نشست عمرزاکوف سردار اکتومویچ؛ معاون نخست‌وزیر، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری ازبکستان، سرپرست وزارت ترانسپورت افغانستان و معینان وزارت‌خانه‌ها و رییسان نهادهای سکتوری دو کشور نیز حضور داشته‌اند.

وزارت امور خارجه هدف این نشست را گفتگو درباره گسترش تجارت، ترانزیت و انتقال انرژی میان دو کشور خوانده است.

محمدحنیف اتمر در این نشست گفته‌است که روابط دوستانه میان دو کشور، گسترش تجارت، ترانزیت و انتقال انرژی میان کابل و تاشکند، نه تنها به نفع افغانستان و ازبکستان است، بلکه کشورهای همسایه و منطقه نیز از آن سود می‌برند.

طبق اعلام وزارت خارجه، اشتراک‌کنند‌گان روی آغاز و عملی‌سازی پروژه‌های راه آهن، انتقال انرژی به افغانستان و کشورهای منطقه، گسترش دهلیزهای ترانسپورتی به کشورهای آسیای مرکزی، امضای قرارداد ۱۰ ساله انتقال برق از ازبکستان به افغانستان و ایجاد گروه کاری در سطح معینان وزیران تجارت افغانستان و ازبکستان به هدف کار روی موضوعات حقوقی و فنی پروژه‌های مورد نظر، توافق کرده‌اند.

وزارت امور خارجه گفته است که مقام‌های ازبکستانی، از حنیف اتمر دعوت کرده اند که در آینده نزدیک به ازبکستان سفر کند.

افغانستان بیش‌‌تر برق مورد نیاز خود را از کشورهای آسیای میانه وارد می‌کند.

اخیراً دولت تاجیکستان به دلیل کمبود آب صادرات برق خود را به افغانستان کاهش داده است. در حال حاضر در کابل و شماری از ولایات کمبود برق وجود دارد.

شرکت برق می‌گوید، کمبودی برق ر‌ا از ازبکستان و منابع داخلی تامین می‌کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید