صلح و مسئله حفظ یکپارچگی و اتحاد

0
صلــح و مسئلـۀ حفـظ یکپارچگی و اتحــاد

این روزها موضوع صلح و پیامدهای آن در صدر اخبار افغانستان قرار دارد، یکی از مهمترین نکاتی  که در مورد پیامدهای صلح میان حکومت و طالبان وجود دارد، حفظ یکپارچگی افغانستان بعد از صلح با طالبان است، به این معنا که صلح با طالبان نباید زمینه را برای نفوذ و سلطه طالبان در مناطق خاص بوجود بیاورد، به نحوی که بعد از مدتی طالبان به فکر استقرار یک حکومت مستقل، هرچند غیر علنی، درعرض حکومت افغاستان شده و عملا یکپارچگی کشور را به خطر بیاندازند.

البته در گذشته زمزمه هایی از این موضوع به گوش میرسید، اما اکنون باید توجه داشت که ممکن است طالبان مستقیما چنین درخواستی نداشته باشند، و رویکردشان متفاوت شده باشد، اما باید دانست آن ها به این سادگی از اهداف خود دست بردار نیستند، و به دنبال تشکیل امارت اسلامی خویش هستند و در صورت عدم امکان حداقل به دنبال کسب استقلال خویش هر چند در مناطقی محدود هستند، لذا در قدم اول یکپارچگی افغانستان و اشتراک تمام طرف های صلح در زیر یک پرچم، نکته ای بسیار مهم است که نباید از آن غافل شد.

اما چه عواملی موجب میشود که یکپارچگی افغانستان و اتحاد طرف های صلح تثبیت گردد؟

نقش حکومت به عنوان یکی از عوامل مهم و اثرگذار در برقراری صلح، غیر قابل چشم پوشی است، حکومت در این روزها با آزادی زندانیان سیاسی طالبان به دنیال تسهیل روند صلح است، ولی باید توجه داشت در امتیازاتی که به طالبان داده میشود، منطق و توازن برقرار باشد تا طرف مقابل خود را در موضع برتر احساس نکند، زیرا این دولت است که باید طالبان را تحت نفوذ خود قرار دهد و آن ها را به عنوان عضوی از جامعه افغانستان بپذیرد، نه اینکه طالبان، دولت را به رسمیت بشناسند، بنابراین نباید در مقابل تمام خواسته های آنان تسلیم شد.

یکی دیگر از این عوامل، انسجام ملی در برقراری صلح است، تا زمانی که مردم به صورت یکپارچه و متحد با موضوع صلح کنار نیایند، هر لحظه احتمال خطر می رود که تجزیه خواهان با استفاده از این خلاء انسجام بر طبل تجزیه بکوبند و در نهایت بخش هایی از افغانستان را در دوره پسا صلح، مستقل بخوانند.

عامل مهم دیگر، نقش شورای عالی صلح میباشد، این شورا باید به نحوی کار کند که عملکردشان نشان دهنده این موضوع باشد که آن ها به دنبال حفظ یکپارچگی و انسجام ملت هستند.

اگر شورای عالی مصالحه در قبال صلح، بدون قاطعیت و با رویکردی منفعلانه و با نگاهی وابسته به اجانب برخورد کند، قطعا زمینه را برای سوء استفاده فرصت طلبان فراهم خواهد آورد.

زیرا آنچه تا کنون برای مردم روشن شده این است که بیگانگان خیرخواه آنان نبوده اند و نخواهند بود، آنان به فکر منافع خود هستند و هر امری که در راستای منافع آنان باشد، مورد حمایتشان است و در مقابل اگر احساس کنند که دیگر شما برای آن ها نفعی ندارید، شما را کنار میگذارند.

لذا از نقش مهم و سرنوشت ساز این شورا نباید غافل بود.

در ادامه لازم است به نقش مهم لویی جرگه به عنوان یکی از قدیمی ترین نهادهای حل مشکلات در افغانستان اشاره کنیم.

لویی جرگه که در واقع متشکل از جمعی بزرگ از سران قبایل و ریش سفیدان افغانستان می باشد، تصمیماتش برای کشور سرنوشت ساز است.

لذا باید به نحوی تصمیم گیری کنند که منافع کل کشور و ملت افغانستان در نظر گرفته شود.

اعضای لویی جرگه از آنجا که خودشان از دل مردم هستند و از میان آن ها برخاسته اند، به خوبی بر اهمیت حفظ یکپارچگی و اتحاد واقفند.

در نتیجه باید گفت مهمترین اصل در برقراری صلح، حفظ یکپارچگی و انسجام ملی است و سه ضلعی که متشکل از حکومت، شورای عالی صلح و لویی جرگه است در کنار ملت و همسو جهت حفظ منافع ملی، باید تمام تلاش خود را در این راستا انجام دهند که به هیچ قیمتی انسجام و یکپارچگی کشور از بین نرود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید