قیمت بیت کوین به ۱۱ هزار دلار رسید

0

بیت کوین روز دوشنبه پس از مدت‌ها رشد قابل توجهی را تجربه کرد و از ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار عبور کرد. ساعاتی بعد قیمت این ارز دیجیتال از ۱۱ هزار دلار نیز گذر کرد و حال تحلیلگران از احتمال رسیدن آن به ۲۰ هزار دلار خبر می‌دهند.

روز دوشنبه قیمت بیت کوین به مرز ۱۱ هزار دلار رسید که افزایش قابل توجهی را نسبت به نرخ هفته قبل (حدود ۹۱۰۰ دلار) نشان می‌دهد. این افزایش ناگهانی حائز اهمیت است چرا که قیمت این ارز دیجیتال پس از عبور از ۱۰ هزار دلار معمولاً پس از مدت کوتاهی افت می‌کرد و از حدود یک سال قبل از ۱۰ هزار ۵۰۰ دلار فراتر نرفته بود. نمودار زیر قیمت بین کوین در سال گذشته را نشان می‌دهد:

دلایل مختلفی سبب افزایش قیمت بیت کوین شده‌اند. سایت Fortune به نقل از یکی از تحلیلگران بیت کوین می‌گوید تبادل کنندگان کرپیتو سودهای کلانی از ارزهای دیجیتال مبهم بوسیله پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز یا DeFi کسب کرده‌اند. به گفته این تحلیلگر بسیاری از تبادل کنندگان سودهای به دست آمده را در دو ارز دیجیتال رایج یعنی بیت کوین و اتریوم سرمایه گذاری کرده و سبب افزایش قیمت آن‌ها شده‌اند.

یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت بیت کوین، دستور هفته گذشته وزارت خزانه داری آمریکا اعلام شده که مجوز نگهداری از بیت کوین به نیابت از مشتریان را به بانک‌ها داد. بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کردند این دستور به افزایش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال منجر خواهد شد.

نگرانی و تردید مردم دنیا، یکی دیگر از دلیل احتمالی افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین ذکر شده است. سرمایه گذاران سراسر دنیا به سرمایه گذاری در طلا روی آورده‌اند که قیمت آن به دلیل دنیاگیری ویروس کرونا و تردیدهای وابسته به جغرافیا به شدت رشد داشته است. به گفته تحلیلگران بیت کوین نیز به خاطر دلایل ذکر شده همانند طلا افزایش قیمت را تجربه کرده است. با عبور قیمت این پول دیجیتال از مرز ۱۱ هزار دلار، برخی تحلیلگران عبور قیمت آن از ۱۲ هزار دلار را در آینده نزدیک پیش بینی کرده‌اند.

اتریوم (ETH)، که پس از بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال از لحاظ ارزش بازار به شمار می‌رود نیز روز دوشنبه با قیمت تقریباً ۳۲۳ دلار مبادله شد که افزایش ۵.۶ درصدی را نسبت به ۲۴ ساعت قبل نشان می‌دهد. متوسط کارمزد اتریوم در ژانویه امسال  ۰٫۰۰۰۵۴۲ بود، اما حالا متوسط کارمزد آن به ۰٫۰۰۳۵۳۲ رسیده که افزایش ۵۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید