تأمل بر فعالیت های گروهای تروریستی که مدعی دینداری هستند

0
با کمی تامل بر فعالیت‌های گروه های تروریستی که مدعی دینداری استند؛ درمی یابیم که دینداری لقلقه زبان آنهاست و هیچ پایبندی ای در آن ندارند و حفظ جان مسلمانان ذره ای اهمیت برایشان ندارد و در حملات و کشتارهایی که انجام می دهند هیچ فرقی میان یک مسلمان و غیر مسلمان نیست. لذا این امر مشهود است که تنها چیزی که برای این گروه های متجاوز اهمیت دارد موقعیت و جایگاه سیاسی‌شان است که در مسیر دستیابی به اهدافشان از هیچ جنایتی فروگذار نمی کنند.
کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که در ۹ ماه گذشته در این کشور ۱۷ بار به نمازگزاران و عبادتگاه‌ها حمله شده است.
به گزارش خبرگزاری معمار وحدت ملی؛
کمیسیون حقوق بشر افغانستان اعلام کرد که از تاریخ ۲۵ میزان ۱۳۹۸ تا ۲۳ سرطان سال ۱۳۹۹ در ۱۷ حمله به نمازگزاران و عبادتگاه‌ها ۱۷۰ نفر کشته و ۲۷۲ تن دیگر نیز زخمی شدند.
این حملات به شرح ذیل است:
در تاریخ ۲۵ میزان ۱۳۹۸ در ولسوالی «هسکه‌مینه‌» ولایت ننگرهار با حمله انتحاری گروه داعش بر نمازگزاران تعداد ۶۴ غیرنظامی کشته و ۳۴ نفر (از جمله ۵ کودک) زخمی شدند.
در تاریخ ۶ حمل ۱۳۹۹ با حمله تهاجمی بر عبادتگاه سیک‌ها در «شور‌بازار» ولایت کابل ‌تعداد ۲۵ غیرنظامی (از جمله  زنان و کودکان) کشته و تعداد ۱۲ تن (شامل ۳ زن و ۵ کودک) زخمی شدند.
در تاریخ ۲۹ حمل ۱۳۹۹ با حمله مسلحانه افراد مسلح ناشناس بر یک مسجد هنگام نماز جمعه در ولسوالی «لشکرگاه» ۳ نفر (از جمله فرمانده حوزه ۸ ولسوالی لشکرگاه، رئیس سابق توسعه دهات‌ها ولایت هلمند و ۱ کودک) کشته شدند‌.
در تاریخ ۱۴ ثور ۱۳۹۹ با انفجار بمب در یک مسجد در دهات محمد‌حسن ولسوالی خیرکوت ولایت پکتیا ۱۶ غیرنظامی (از جمله ۴ کودک و ۴ تن افراد نظامی) زخمی شدند‌.
در تاریخ ۱۸ ثور ۱۳۹۹ در ولسوالی «مهترلام» ولایت لغمان براثر تیراندازی بر نمازگزاران ۱ غیرنظامی کشته‌ و ۱ تن دیگر زخمی شد‌.
در تاریخ ۲۰ ثور ۱۳۹۹ در ناحیه ۶ ولایت کابل افراد ناشناس ملا‌امام مسجد «قلعه بهادر‌خان» را هنگام ادای نماز کشتند‌.
در تاریخ ۲۲ ثور ۱۳۹۹ در ولسوالی «جبل السراج» ولایت پروان ‌افراد ناشناس ۱ غیرنظامی را با پسرش هنگام برگشت از مسجد کشتند‌.
در تاریخ ۲۳ ثور ۱۳۹۹ با حمله انتحاری در مراسم نماز میت در ولسوالی «کوزکنر» ولایت ننگرهار ۵۱ غیرنظامی و ۱۵۹ تن دیگر (از جمله ۶ کودک) زخمی شدند‌.
در تاریخ ۲۳ ثور ۱۳۹۹ با تیر‌اندازی مخالفان مسلح دولت افغانستان بر نمازگزاران در دهات محمد‌حسن ولسوالی «خیرکوت» ولایت پکتیکا ۴ غیرنظامی (از جمله ۲ کودک) کشته و ۱ کودک زخمی شد‌.
در تاریخ ۲۶ ثور ۱۳۹۹ با انفجار بمب در نزدیک مسجدی در شهرک «عینو‌مینه» شهر قندهار ۲ غیرنظامی کشته‌ و ۳ تن دیگر زخمی شدند‌.
در تاریخ ۳۰ ثور ۱۳۹۹ با تیر‌اندازی افراد ناشناس بر نمازگزاران در یک مسجد هنگام افطار روزه در ولایت «خلازایی» در ولسوالی «چاریکار» ولایت پروان ۷ غیرنظامی کشته‌ و ۱۳ دیگر زخمی شدند‌.
به تاریخ ۳۰ ثور ۱۳۹۹ با تیر‌اندازی افراد ناشناس بر نمازگزاران در یک مسجد در دهات «گورچکو» ولسوالی «صبری» ولایت خوست ۴ غیرنظامی (از جمله ۱ ‌کودک) کشته‌ و ۲ تن دیگر (از جمله ۱ کودک) زخمی شد‌‌ند‌.
در تاریخ ۱۳ جوزا ۱۳۹۹ با انفجار ماین در مسجد وزیراکبرخان ولایت کابل ۲ غیرنظامی (از جمله مولوی محمد‌ایاز نیازی) کشته‌ و ۵ تن دیگر زخمی شدند‌.
در تاریخ ۲۳ جوزا ۱۳۹۹ با انفجار در مسجد «شیرشاه سوری» ‌در «کارته چهار» ولایت کابل ۲ غیرنظامی (از جمله امام مسجد) کشته‌ و ۱۵ تن دیگر زخمی شدند‌.
در تاریخ ۲۳ جوزا ۱۳۹۹ در منطقه «دشت شیرازی» ولسوالی چاه‌آب ولایت تخار «عین‌الله»، خطیب مسجد دهات «خلیان» این ولسوالی با حمله افراد ناشناس کشته شد.
در تاریخ ۲۹ جوزا ۱۳۹۹ مخالفان مسلح دولت افغانستان ‌«شیخ حسین» امام جماعت مسجد دهات «کهنه» مسجد ولسوالی «دهنه غوری» ولایت بغلان را کشتند.
در تاریخ ۲۳ سرطان ۱۳۹۹ با تیراندازی چهار فرد مسلح بر نمازگزاران در مسجد عثمان در ناحیه هفتم و ولسوالی «میمنه» ولایت فاریاب تعداد‌ غیرنظامی کشته و‌ ١١ تن زخمی شدند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید