شارژدافر آمریکا در کابل خواهان آغاز مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان شد

0
راس ویلسن، شارژدافر امریکا در افغانستان از محمداشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحۀ ملی خواسته که هرچه زودتر حکومت را شکل داده و راه را برای مذاکرات بین‌الافغانی هموار کنند.
آقای ویلسن روز یکشنبه (۲۹ سرطان) در تویتر خود نوشت: “رهبران کشور را ترغیب می‌کنیم که هرچه زودتر حکومت جدید را شکل دهند، شورای عالی مصالحۀ ملی را ایجاد کنند، تبادلۀ زندانیان را تکمیل کنند و به سمت آغاز مذاکرات بین‌الافغانی حرکت کنند.”

آقای ویلسن در یک پیام دیگر تویتر نوشته است که مردم افغانستان بی‌صبرانه منتظر اند. او در ادامۀ این پیام نوشته است: “همین اکنون مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنید تا گفتگوها روی آتش‌بس دایمی و فراگیر آغاز شده بتواند.”

قبل از این رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی امریکا در تماس‌های تلفنی با آقای غنی و داکتر عبدالله روی آغاز هرچه زدوتر گفت‌وگوهای بین افغانان تاکید کرده بود.

بر اساس توافقنامه امریکا و طالبان قرار بود که همزمان با کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان و با رهایی ۵ هزار زندانی گروه طالبان از زندان‌های افغانستان و یک هزار زندانی دولت افغانستان از نزد طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.

حکومت افغانستان تاکنون نزدیک به ۴۲۰۰ زندانی گروه طالبان را آزاد کرده است. طالبان نیز ادعا دارد که ۷۵۰ زندانی دولت افغانستان را رها کرده است. حکومت افغانستان می‌گوید که در بین افرادی که طالبان رها کرده‌اند غیرنظامیان نیز شامل اند.

حکومت افغانستان نیز گفته که نمی‌تواند ۵۹۲ تن از زندانیان طالب را به دلیل جرایمی که آنان انجام داده‌اند آزاد کند.

از این رو، روند تبادله زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان به دلیل عدم رهایی ۵۹۲ زندانی از سوی حکومت افغانستان و تاکید طالبان بر رهایی آنان، متوقف است.

از سوی دیگر طالبان بر خلاف تعهدشان با امریکا، حملات شان را در افغانستان افزایش داده و در چند ماه اخیر صدها نظامی و غیرنظامی کشته و زخمی کرده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید