حکومت افغانستان : بیش از چهار هزار زندانی طالب آزاد شده اند

0
زندانیان طالبان

آقای صدیقی، روز دوشنبه (۱۶ سرطان)، در یک نشست خبری گفت که تا کنون، ۴۰۱۵ زندانی طالب، به منظور زمینه‌سازی برای کاهش‌خشونت، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و تأمین صلح در افغانستان، آزاد شده اند.

او، از گروه طالبان نیز خواست تا نیروهای دفاعی و امنیتی‌ای که نزد این گروه اسیر است، آزاد کند.

آقای صدیقی، افزود که آزادی متباقی زندانیان طالب نیز بستگی به اقدام گروه طالبان دارد؛ طوری که این گروه، باید خشونت‌ها را کاهش داده و وارد مذاکرات بین‌الافغانی شود.

او، گفت که دولت افغانستان تا کنون، گام‌های بزرگی را برای تأمین صلح و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی برداشته؛ اما اقدام طالبان در این زمینه‌ها، بسیار ناچیز بوده است.

آقای صدیقی، گفت که تا کنون، نزدیک به ۷۰۰ نفر از سوی گروه طالبان آزاد شده اند که بیشتر آن‌ها را غیرنظامیان تشکیل می‌دهد.

او، تأکید کرد که ادامه‌ی خشونت از سوی گروه طالبان، سبب بی‌باوری مردم به پروسه‌ی صلح شده است.

سخن‌گوی ریاست‌جمهوری علاوه کرد: «شمار بزرگی از زندانیان طالب را آزاد کردیم تا از جنگ دست بکشند، اما هنوز هم می بینیم که به این هدف نرسیده‌ایم و خشونت‌ها هم‌چنان پابرجاست، خشونت موضوع جدی است و افزایش آن به مردم آسیب می‌زند و باید کاهش یابد و یا از بین برود.»

آقای صدیقی، گفت که گروه طالبان، با ارائه‌ی فهرستی خواهان آزادی پنج هزار زندانی طالب شده که بر اساس ارقام صورت می‌گیرد؛ نه بر اساس چهره‌ها.

او تأکید کرد که دولت افغانستان نیز قانون دارد و با مجرمین برخورد جدی می‌کند، از همین‌رو، نهادهای عدلی و قضایی تصمیم می‌گیرند که کدام چهره‌ها آزاد شوند و کدام‌ها در زندان بمانند.

پیش از این، احمد راشد طوطاخیل، رییس اداره‌ی زندان‌ها، گفته بود، در فهرستی که گروه طالبان برای رهایی زندانیان شان به دولت افغانستان ارائه کرده، نام‌هایی دیده می‌شود که به جرم انجام جرایم جنایی و اخلاقی، زندانی شده‌اند و از همین‌رو، از میان پنج هزار زندانی طالب، ۵۹۷ نفر آن‌ها آزاد نخواهد شد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید