وضعیت افغانستان محور گفت‌و‌گوی چوزپ بورل و رییس‌جمهور اُزبکستان

0

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ چوزپ بورل؛ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بامداد امروز شنبه، ۲۸ عقرب با نشر توییتی از دیدارش با رییس جمهور ازبکستان خبر داد.

آقای بورل گفته: درباره نگرانی اتحادیه اروپا در مورد وضعیت افغانستان در این دیدار صحبت شده است.

او همچنین افزوده: کنترل وضعیت در امتداد مرز افغانستان و ازبکستان در دستور کار اتحادیه اروپا و ازبکستان قرار دارد.

بورل گفته‌است که «نگرانی‌های شرکای ما برای اتحادیه اروپا مهم است. ما می‌خواهیم باهم با چالش‌ها روبه‌رو شویم.»

در همین حال، دفتر ریاست جمهوری ازبکستان نیز با نشر  خبرنامه‌ای در مورد این دیدار گفته: در این دیدار در مورد موضوعات بین‌المللی، همکاری‌های منطقه‌ای در آسیای مرکزی، از جمله در زمینه بهبود وضعیت در افغانستان، گفتگو شده است.

دولت ازبکستان آما در مورد این گفتگو و تصمیمات اتخاذ شده جزئیات بیش‌تری نداده است.

این در حالی است که پیش از این نیز کشورهای همسایه‌‌های از جمله تاجیکستان از وجود گروه‌های تروریستی ابراز نگرانی کرده بودند.

در آخرین مورد، کشورهای شرکت‌کننده در نشست مسکو درباره افغانستان از طالبان خواستند تا به تعهدات خود عمل کنند و به روابط خود با گروه‌های تروریستی پایان دهند.

در حاشیه نشست مسکو، عصمت‌الله ایرگاشف؛ نماینده خاص رییس جمهور ازبکستان در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری افق در مورد این نشست گفت: هدف ما از این نشست برقراری و استقرار دایمی صلح در افغانستان است. ما تلاش داریم در افغانستان صلح دایمی برقرار شود.

او بر تشکیل دولت همه‌شمول در افغانستان تأکید کرد و گفت: ما اجازه نمی‌دهیم افغانستان بار دیگر شاهد جنگ ویرانگر و داخلی باشد.

آقای ایرشاگف در مصاحبه‌ با خبرگزاری افق از نقض حقوق بشر و حقوق زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرد و گفت: افغانستان تبدیل به جایی شده که زنان و دختران آن از ابتدایی‌ترین حقوق خود که درس و تعلیم می‌باشد محروم شده‌اند.

او خطاب به طالبان گفت: برای اینکه به رسمیت شناخته شوند باید خواست‌های جامعه جهانی را بپذیرند و خواست‌های کشورهای منطقه و همسایه تأمین شود.

نماینده رییس جمهور ازبکستان به گونه‌ای جدی از طالبان خواست که به ارتباط شان با گروه‌های تروریستی پایان دهند. او تأکید کرد که طالبان باید هرگونه ارتباط خود را با گروه‌های و سازمان‌های تروریستی قطع کنند و خاطرنشان کرد که طالبان نباید به گروه‌های تروریستی در این کشور اجازه فعالیت دهند؛ موضوعی که بارها از سوی مقام‌های طالبان رد شده‌است.

آقای ایرشاگف افزود: ما از وضعیت جاری در افغانستان نگران می‌باشیم. او تأکید کرد که «هدف ما آوردن صلح و مبارزه با گروه‌های تروریستی در افغانستان است».

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید