دیده‌بان حقوق بشر ترکیه را به نقض حقوق بشری پناهجویان افغان متهم کرد

0

دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتشار اعلامیه‌ای ترکیه را به نقض حقوق بشری پناهجویان افغان متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ این سازمان دیروز جمعه (27 عقرب) با نشر گزارشی تحت عنوان “هیچ کس از من نپرسید چرا افغانستان را ترک کرده‌ام” گفته که دولت ترکیه اخراج حدود 45 هزار شهروند افغانستان در هشت ماه نخست سال جاری را تأیید کرده‌است.

گزارش افزوده که این رقم، نسبت به همین زمان در سال گذشته 150 درصد افزایش داشته‌است.

بر بنیاد گزارش، دولت ترکیه پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، ده‌ها هزار شهروند افغانستان را از مرزهای خود رانده یا بدون این‌که به درخواست و ادعای پناهندگی‌شان رسیدگی شود، آن‌ها را مستقیما به افغانستان اخراج کرده‌است.

بنابر گفته‌های بسیاری از افرادی که دیدبان حقوق بشر برای تهیه این گزارش با آن‌ها مصاحبه کرده، “مقامات ترکیه حداقل یک بار، بدون رسیدگی رسمی و بدون هیچ فرصتی برای اسکان دادن” آن‌ها را عقب رانده‌اند.

ریاست مدیریت مهاجرت ترکیه (PMM) می‌گوید که “تا 20 اکتبر 2022، از ورود 238 هزار و 448 مهاجر غیرقانونی به کشور جلوگیری شده است” که احتمالا ارقام رسمی از ارقام اصلی کمتر است.

در گزارش دیدبان حقوق بشر آمده است: “این‌گونه عقب‌راندن‌ها هنجارهای متعدد حقوق بشر را نقض می‌کند؛ از جمله ممنوعیت اخراج دسته‌جمعی بر اساس کنوانسیون اروپایی حقوق بشر، حق رسیدگی عادلانه در میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، و اصل عدم بازگرداندن پناهندگان طبق کنوانسیون 1951، که بازگرداندن افراد به مکان‌هایی که زندگی یا آزادی آن‌ها در معرض تهدید قرار می‌گیرد، را ممنوع می‌کند.”

بر اساس این گزارش پناهجویان مجرد که در مرز ایران و ترکیه با مرزبانان ترک مواجه شده، مورد لت‌وکوب و آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. همچنین، مواردی از تیراندازی مأموران مرزی ترکیه به سمت پناهجویانی که قصد عبور از مرز ترکیه با ایران را داشته‌اند، نیز گزارش شده‌است.

در گزارش به نقل از گروهی از افراد اخراج شده، گفته شده که مقام‌های ترکیه آن‌ها را با دست بند به میدان هوایی استانبول برده و مجبورشان کرده تا روی اوراق بازگشت داوطلبانه اثر انگشت بزنند. به گزارش این افراد، کسانی که امتناع کرده‌اند لت وکوب شده‌اند.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که افزایش چشم‌گیر اخراج پناهجویان “احتمالا تا حدی به دلیل مخالفت افکار عمومی ترکیه علیه پناهندگان و مهاجران است.”

دید‌بان حقوق بشر از دولت ترکیه خواسته تا فوراً “به عقب راندن پناهجویان از خاک و مرزهای خود پایان دهد، تیراندازی در مرزها را متوقف کند و مامورانی که مرتکب اقدامات غیرقانونی می‌شوند، تحت تعقیب کیفری قرار دهد.”

این سازمان، از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن و سایر کشورها نیز خواسته که ترکیه را به عنوان کشور سوم امن برای پناهجویان افغانستان و دیگر کشورها در نظر نگیرند، زیرا “مقام‌های ترکیه دسترسی به پناهندگی را مسدود می‌کنند، آواره‌هایی را که احتمالا پناهنده هستند باز می‌گردانند و مرتکب سایر سوءاستفاده‌ها علیه مهاجران و افرادی که به دنبال حمایت بین‌المللی هستند، می‌شوند.”

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید