سرپرست وزارت تحصیلات عالی: استادان به کشور بازگردند/ زندگی فقیرانه در کشور بهتر از بودن در کشورهای بیگانه است

0

مولوی ندا محمد ندیم که به‌تازه‌گی به‌جای عبدالباقی حقانی سرپرست وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان تعیین شده است می‌گوید که ما با کسی دشمنی نداریم. آقای محمد ندیم از استادان دانشگاه‌ها که به خارج رفته، خواسته است دوباره به کشور بازگردند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ یک نوار تصویری او امروز دوشنبه، بیست‌وسوم عقرب در تلویزیون ملی منسوب به طالبان منتشر شده است. سرپرست وزارت تحصیلات طالبان می‌گوید که زندگی فقیرانه در کشور بهتر از بودن در کشورهای بیگانه است.

آقای ندیم خطاب به استادان و نخبگانی که افغانستان را ترک کرده‌اند می‌گوید: «ما با کسی دشمنی و مخالفت نداریم و امنیت همه مصوون است. از استادانی که کشور را ترک کردند می‌خواهیم تا برای تربیت نسل نو به کشور برگردند.»

این مقام طالبان برای برطرف کردن کمبود استادان در نهادهای تحصیلی کشور از ارگان‌های ذیربط خواسته تا «افراد بااستعداد در داخل و خارج از کشور را دعوت نمایند.»

این درحالی است که پس از رویکار آمدن طالبان، بخش کثیری از ظرفیت‌های دانشگاهی و اکادمیک افغانستان، این کشور را ترک کردند و اکنون نهادهای تحصیلی با کمبود شدید استاد مواجه است.

بربنیاد گزارش‌ها، تنها از دانشگاه‌های کابل، بلخ و هرات حدود ۲۲۹ استاد افغانستان را ترک کرده‌اند و همچنان گفته می‌شود که تنها دانشگاه کابل به بیش از ۲۰۰ استاد نیاز دارد تا برنامه‌های درسی دوباره سامان بگیرد.

یک منبع از دانشکده ژورنالیزم دانشگاه کابل به خامه پرس می‌گوید که تنها از این دانشکده تاکنون بیش از ۱۰ استاد حرفه‌ای و مسلکی افغانستان را ترک کرده و با کمبود شدید استاد مواجه هستند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید