چابا کوروشی: با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، بحران همه‌جانبه این کشور را فرا گرفته است

0

چابا کوروشی، رییس ۷۶مین مجمع عمومی ملل متحد می‌گوید که تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، بحران همه‌جانبه را در این کشور به‌بار آورده است.

نشست مجمع عمومی ملل متحد در مورد افغانستان روز پنج‌شنبه، نوزدهم عقرب برگزار شده بود که با تصویب یک قطعنامه با ۱۱۶ رای مثبت و ۱۰ رای ممتنع به پایان رسید.

رئیس ۷۶مین اجلاس عمومی ملل متحد در سخنرانی خود گفت که از تسلط طالبان بر افغانستان ۱۵ ماه گذشته است و اکنون این کشور با افزایش تهدیدات تروریستی، فقر، نقض شدید حقوق بشر و افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر همراه شده است.

به گفته‌ی او، زنان از دسترسی به حقوق اولیه‌شان محروم شده‌اند و آینده‌ی تحصیلی دختران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

جاپا کورشی همچنان افزود که اقتصاد در این کشور فروپاشیده، وضعیت حقوق بشر فاجعه‌بار است، زنان و دختران از حقوق اولیه‌شان محروم شده، تولید و قاچاق مواد مخدر افزایش یافته و تروریسم یکبار دیگر در موقعیتی قرار گرفته که فرصت رشد یافته است.

به گفته‌ی او افغانستان در حال حاضر با چالش‌های پیچیده و بهم پیوسته‌ی مقابل شده است که طالبان در ۱۵ ماه نشان دادند که تمایلی برای حل آن ندارند.

رئیس ۷۶مین اجلاس عمومی سازمان ملل متحد با اشاره به وضعیت حقوق بشر گفت که هیچ کشور در نقض حقوق بشر، به ویژه نقض حقوق زنان با افغانستان برابری نمی‌کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید