واکنش وزارت خارجه طالبان به بدرفتاری پاکستان با مهاجران افغانستانی

0

به دنبال بازداشت صدها شهروند مهاجر افغان از سوی پولیس پاکستان، وزارت خارجه طالبان به این بازداشت‌ها واکنش نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه امروز پنج‌شنبه (19 عقرب) با نشر اعلامیه‌ای گفته که پاکستان همسایه نزدیک افغانستان است و هر دو ملت در کنار برادری اسلامی و فرهنگ مشترک، مشترکات جداناپذیر زیادی دارند.

او تاکید کرده که صدها هزار مهاجر افغان در پاکستان زندگی می‌کنند و نه تنها زندگی غیرسیاسی خود را در آنجا می‌گذرانند، بلکه در توسعه و رشد اقتصادی کشور میزبان نیز نقش بسزایی دارند.

بلخی گفته که برای حل مشکلات مهاجرین افغان، این وزارت و سفارت و قنسولگری افغانستان در پاکستان تلاش کردند، اما این تلاش‌ها نتیجه نداده است.

او گفته است که طالبان همواره از طریق مجاری دیپلماتیک از مقامات پاکستانی خواسته‌اند که به حقوق پناهجویان افغان احترام بگذارند و از افغان‌ها به خوبی میزبانی کنید.

این در حالی است که نیروهای پولیس پاکستان در چند روز گذشته بیش از یک هزار پناهجوی افغان را در شهرهای مختلف این کشور بازداشت کرده‌اند.

پولیس پاکستان گفته که این پناهجویان که شمار آن به 1100 نفر می‌رسد، به دلیل اقامت غیر قانونی در این کشور بازداشت شده‌اند.

برخی وکلای پاکستانی نیز گفته اند که 340 نفر در منطقه “جمشرو” و 700 نفر دیگر در شهر کراچی بازداشت شده‌اند.

به گفته آنان، برخی پناهجویان بازداشت شده اسناد اقامت نیز داشته اند.

وکلای پاکستانی افزوده اند که پولیس ایالت سند پاکستان از اقارب برخی این پناهجویان بازداشت شده حدود 200 هزار کلدار پاکستانی رشوه تقاضا کرده تا آنان را از زندان رها کنند.

گفتنی است که پس از تحولات سیاسی و نظامی سال گذشته، هزاران افغان به پاکستان مهاجر شدند. دولت پاکستان در ابتدا اجازه سفر بدون پاسپورت را نیز به مهاجران افغان تسهیل کرده بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید