شرایط دشوار مردم در فصل‌سرما

0

«ایلوا فیلون» رئیس دفتر کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان اظهارداشت: با فرا رسیدن فصل زمستان شرایط در افغانستان وخیم‌تر خواهد شد و برای رسیدگی به نیازمندان در این کشور به حمایت‌های قوی بین‌المللی نیاز است.

وی در گزارشی گفت: در حال حاضر، نزدیک به 20 میلیون نفر در افغانستان به مواد غذایی کافی دسترسی ندارند و همچنان بیش از 24 میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

صلیب سرخ ابراز نگرانی کرد بحران انسانی در افغانستان میلیون‌ها نفر را به فقر و تنگدستی سوق خواهد داد.

«فیلون» گفت: زنان و کودکان یتیم بدترین آسیب‌دیدگان بحران بشری کنونی در افغانستان هستند و در بسیاری از موارد قادر به خوردن یک وعده غذایی مناسب در روز نیستند.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، نزدیک به 19 میلیون نفر، سطوح بالایی از عدم مصونیت غذایی را در افغانستان تجربه می‌کنند و بیش از 34000 کودک مبتلا به سوتغذیه شدید در سال جاری میلادی در مراکز درمانی بستری شده‌ اند. از سوی دیگر، سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل با توجه به وضعیت کنونی افغانستان تخمین می‌زند که تا اواخر سال جاری میلادی بیش از 13 میلیون نفر در شرایط بحرانی و نزدیک به هفت میلیون نفر در شرایط اضطراری غذایی قرار گیرند.

افزون بر مسائل و مشکلات اقتصادی، معضلی به نام سرمای زمستان گریبان‌گیر مردم خواهد شد که تامین سوخت در شرایط کنونی را دشوار ساخته است. در حالیکه مردم، توان تهیه یک وعده غذایی را ندارند چگونه می‌توانند هزینه های هنگفت تامین سوخت را تامین نمایند؟

کودکان، سالمندان و بیماران گروه‌هایی هستند که آسیب‌پذیری بیشتری در مقابل  این رویداد ها را دارند و اگر راهکاری برای برطرف سازی این مشکلات، تدبیر نگردد بیم آن می‌رود که بسیاری از مردم دچار خسارات جبران ناپذیر جانی و مالی گردند.

افغانستان از گذشته تا کنون صحنه سیاست‌ بازی‌های کشورهایی بوده که هیچگاه به درد و آلام مردم نیندیشیده اند و برای آنان مهم نیست که با چه مشقتی زندگی می‌کنند. از طرف نیز حکومت طالبان برنامه جامع و شفافی برای اداره افغانستان نداشته که این امر نیز مزیدی بر مشکلات گردیده است.

انتظار می رود که سازما‌های مردم نهاد و کشورهای دوست ملت افغانستان، در زمستان پیش رو تلاش بیشتری را در جهت تامین نیازهای مردم آسیب پذیر و نیازمند نموده تا مشکلات مردم  قدری کاهش یابد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید