سنای امریکا و پایان جنگ افغانستان ؛

0

سنای امریکا که اکثریت سناتورهای آن را جمهوری خواهان تشکیل می دهند، لایحه پایان جنگ بیست ساله امریکا در افغانستان را از دستورکار خارج کرد.

 سناتورهای امریکایی روز گذشته (چهارشنبه) با ۶۰ رأی مخالف در مقابل ۳۳ رأی موافق لایحه پیشنهادی «رند پائول» سناتور جمهوری خواه ایالت کنتاکی و تام اودال سناتور دموکرات از ایالت نیومکزیکو را که بعنوان متمم لایحه بودجه دفاعی ارائه شده بود، رد کرد.

لایحه فوق تحت عنوان «قانون افغان» به پنتاگون دستور می داد تا «خروج منظم» از افغانستان را آغاز کند و پاداش دو هزار و ۵۰۰ دالری به نظامیان امریکایی بدهد.

پیش از این رأی گیری، سناتور پاول از جنگ تقریباً ۲۰ ساله امریکا در افغانستان بعنوان اتلاف وقت زمان و زندگی و مالیات های مردم امریکا انتقاد کرده بود و از نمایندگان کنگره درخواست کرده بود که دستور بازگشت نظامیان امریکایی را صادر کنند.

پاول در جلسه سنا با تأکید بر اینکه برخی از نظامیان امریکایی که در جنگ افغانستان مشارکت دارند، حتی در زمان آغاز این جنگ در سال ۲۰۰۱ به دنیا نیامده بودند، گفت: «ادامه نسل به نسل نبرد در افغانستان قابل تحمل نیست. بسیار از افراد می گویند که باید به این جنگ پایان دهیم. امروز شما باید رأی بدهید».

این متمم که برای اولین بار سال گذشته ارائه شد، همچنین مجوز ۲۰۰۱ برای استفاده از نیروی نظامی (AUMF) را که در واکنش به حملات ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ تصویب شده بود و هرگونه اقدام نظامی واشنگتن در سراسر جهان را توجیه می کرد، لغو می کرد.

از زمان حمله امریکا به افغانستان، ایالات متحده امریکا با استفاده از AUMF برای توجیه اقدامات خود در استقرار نیروهای امریکایی، بمباران کشورها و انجام عملیات مسلحانه در دستکم ۱۴ کشور بهره برداری کرده است.

علیرغم آنکه طبق توافق اوایل سال جاری میلادی واشنگتن و طالبان، خروج مرحله ای حدود ۱۲ هزار نظامی امریکایی در افغانستان آغاز شد اما همچنان هشت هزار و ۶۰۰ نظامی امریکایی در این کشور حضور دارند.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا ظاهراً طرح خروج چهار هزار نظامی امریکایی دیگر در افغانستان تا خزان امسال را مورد بررسی قرار داده است اما هنوز تصمیم خود را در این زمینه اعلام نکرده است.

چندی پیش شبکه امریکایی سی ان ان به نقل از چند مقام امریکایی گزارش داد دولت ترامپ طرحی را نهایی کرده که براساس آن ۴ هزار نظامی این کشور خزان سال جاری از افغانستان خارج خواهند شد و طبق آن تعداد نظامیان این کشور در افغانستان از ۸۶۰۰ نفر فعلی به ۴۵۰۰ نفر یعنی کمترین میزان از آغاز جنگ در سال ۲۰۰۱ کاهش یابد.

براساس توافقنامه صلح افغانستان امریکا در مرحله اول سطح نیروهای خود را به ۸۶۰۰ نفر و پس از ۱۴ ماه به طور کامل از افغانستان خارج خواهد شد، موضوعی که مقامات امریکا اعلام کردند که براساس شرایط افغانستان و تعهد طالبان به توافق صلح انجام خواهد شد.

پیش از این، رئیس‌جمهور غنی اعلام کرده بود هرگونه خروج بدون مسوولیت نیروهای امریکایی به شدت فرآیند صلح در این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید