بیانیه ۳ جانبه روسیه، آذربایجان و ارمنستان مبنی بر تغییر ناپذیری مرزها

0

در بیانیه سه جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان آمده است: طرفین در مورد پرهیز از توسل به زور یا تهدید به استفاده از آن، حل مشکلات بر اساس به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت، تمامیت ارضی و نقض ناپذیری مرزها، مطابق با اعلامیه ۱۹۹۱ آلماتی توافق کردند.

رهبران جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نشست سه جانبه خود با رئیس جمهوری روسیه، بر سر خودداری از توسل به زور یا تهدید به استفاده از آن به توافق رسیدند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از پایگاه خبری «العین نیوز» امارات، «الهام علی‌اف»، رئیس جمهوری آذربایجان و «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر ارمنستان شامگاه روز (دوشنبه) در پایان نشست سه جانبه خود با «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه در شهر ساحلی «سوچی» در جنوب غرب این کشور، توافق دو کشور برای خودداری از توسل به زور یا تهدید به استفاده از آن را اعلام کردند.

در بیانیه پایانی نشست سوچی که به امضای پوتین، علی‌اف و پاشینیان رسیده، همچنین آمده که جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر بررسی مسائل مشکل ساز بر پایه به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت، تمامیت ارضی و نقض ناپذیری مرزها مطابق با منشور سازمان ملل متحد و «اعلامیه آلماتی» در سال 1991 میلادی توافق کردند در حالی که بر اهمیت آماده سازی فعال برای امضای پیمان صلح میان دو کشور در راستای دستیابی به صلح بلندمدت و پایدار در منطقه نیز تاکید شد.

بر اساس این بیانیه سه جانبه، روسیه خاطر نشان ساخته که هر گونه کمک امکان پذیری را در راستای امضای پیمان صلح میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ارائه خواهد داد و رهبران این دو کشور دارای سابقه 34 اختلاف و درگیری بر سر منطقه مورد مناقشه «قره باغ» نیز از آمادگی مسکو برای ادامه کمک خود جهت عادی سازی روابط میان باکو و ایروان با هدف تضمین ثبات و شکوفایی در منطقه قفقاز جنوبی استقبال کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه، علی‌اف و پاشینیان ضمن توافق بر سر جست و جوی راه حل های مورد قبول باکو و ایروان، بر اهمیت ایجاد فضای مثبت میان دو طرف برای ادامه گفت و گوی میان نمایندگان مردم، جوامع متخصص و رهبران مذهبی با کمک روسیه و همچنین برقراری تماس های پارلمانی سه جانبه در راستای افزایش اعتماد میان ملت های جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاکید کردند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید