رئیس جمهور ازبکستان در دیدار با رئیس شورای اروپا، خواستار ایجاد یک گروه بین‌المللی برای مذاکره با طالبان شد

0

رئیس جمهور ازبکستان در دیدار با رئیس شورای اروپا خواستار ایجاد یک گروه بین‌المللی برای پیشبرد مذاکرات با دولت موقت طالبان شد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در دیدار با «شارل میشل» رئیس شورای اروپا خواستار ایجاد یک گروه بین‌المللی برای مذاکره با دولت موقت افغانستان به منظور توافق سریع بر سر اجرای تعهدات متقابل طرف‌ها شد.

دو طرف همچنین درباره لزوم ایجاد یک روند سیاسی فراگیر و اطمینان از رعایت حقوق بشر، از جمله حقوق زنان گفتگو کردند و تحقق آن را برای ثبات درازمدت در افغانستان ضروری دانستند.

به گزارش «ازبک دیلی»، رئیس جمهور ازبکستان و رئیس شورای اروپا همچنین بر لزوم جلوگیری از تبدیل افغانستان به منبع تهدید دائمی امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کردند.

پیش از این نیز رؤسای جمهور کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان در دیدار مشترک با رئیس شورای اروپا ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت کنونی افغانستان، بر ضرورت گسترش تعامل در ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تأکید کرده بودند.

طرف‌ها همچنین درباره همکاری آسیای مرکزی و اروپا در زمینه مدیریت و امنیت مرزها، مبارزه مشترک با تروریسم، جنایات سازمان یافته فراملی، قاچاق انسان، قاچاق اسلحه‌های کوچک و سبک و قاچاق مواد مخدر بحث و تبادل نظر کردند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید