سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا: چاپ پول جدید افغانستان هیچ تاثیری بر روابط امریکا و طالبان نمی‌گذارد

0

وزارت امور خارجه امریکا در مورد چاپ پول‌های جدید افغانی می‌گوید که هرچند در انتقال این پول کمک می‌کنند، اما این کار تنها برای کمک به افغان‌هاست و هیچ تاثیری بر روابط ایالات متحده و طالبان ندارد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛  ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا ناوقت دیروز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت: کار روی روند انتقال پول دو بار از چند ماه به اینسو ادامه داشته است، پس از سقوط دولت و روی کار آمدن طالبان، بانک‌ها در معامله با افغانستان، انواع حواله‌های بانکی، ارسال پول به افغانستان و انتقال پول از افغانستان را بسیار خطرناک می‌دانند.

به نقل از رادیو آزادی، وقتی از آقای پرایس پرسیده شد که آیا این موضوع تاثیر مثبتی بر روابط امریکا و طالبان دارد؟ او گفت: «نه ندارد، این کار فقط برای رفاه افغان‌هاست. کهنه‌گی پول‌های افغانی، افغان‌ها را متضرر کرده است. معاملات اقتصادی آنها به شدت تحت تأثیر پول‌های فرسوده شده قرار گرفته است.»

وی می‌افزاید که امریکا و کشورهای شریک آن با بانک‌های بین‌المللی همکاری کرده‌اند تا زمینۀ چاپ بانکنوت‌های پول افغانی را در کشورهای اروپایی ایجاد کنند.

این شرکت پول‌های جدید افغانی را تهیه و در بازار جایگزین پول‌های فرسوده می‌کند که با این کار بخشی از بحران نقدینگی افغانستان حل خواهد شد.

به گفته ند پرایس، این بخشی از تلاش‌های امریکا برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان از طریق حمایت‌های بشردوستانه است.

این در حالی است که روز شنبه هفتۀ جاری بانک مرکزی افغانستان تحت کنترل طالبان از پیشرفت در زمینۀ چاپ پول‌های جدید افغانی خبر داده است.

این بانک در اعلامیه‌ای گفته است که پول‌های تازه چاپ شدۀ افغانی در آینده نزدیک به کشور خواهد رسید.

پیش از این توماس وست، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور افغانستان گفته بود که دو معاملۀ بانکی را در افغانستان مجاز کرده است که یکی از آنها هزینۀ پول‌های تازه چاپ شده است که توسط بانک مرکزی افغانستان پرداخت شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید