طالبان: گزارشات نهاد‌های بین‌المللی در مورد وضعیت حقوق بشری افغانستان مبنای قانونی و علمی ندارند

0

مسوولان وزارت امورخارجه حکومت سرپرست طالبان از گزارش دهی نهاد‌های حقوق بشری بین المللی از وضعیت حقوق بشری افغانستان انتقاد کرده می‌گوید گزارشات این نهاد‌های بین المللی مبنای قانونی و علمی ندارند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت خارجه حکومت سرپرست امروز چهارشنبه(4 میزان) با نشر اعلامیه‌ی گفته:” امارت اسلامی افغانستان هرگونه تسهیلات لازم را برای بررسی بی‎طرفانه و دریافت حقایق توسط ادارات و اشخاص گماشته شده در چوکات ملل متحد برای بررسی وضعیت حقوق بشری در افغانستان فراهم کرده است”.

او نوشته: تمامی ادارات امارت اسلامی به شمول بخش‌های امنیتی همکاری‌های لازم را با آنها انجام می‌دهند لذا اخلاقآ ادارات یاد شده نباید از این روحیه مثبت استفاده نادرست کنند.

در اعلامیه آمده:” علیرغم وجود این روحیه همکاری و فضای مساعد کاری، برخی افراد برخلاف روش قانونی و علمی حقیقت یابی، بر اساس شایعات و منابع مجازی(شبکه‌های اجتماعی و نشانه‌های الکترونیکی) گزارش می‌دهند و از آن علیه نظام حاکم استفاده می‌کنند اینها نه تنها اعتماد مردم به گزارش‌های خود را از بین می‌برند بلکه بی‌طرفی و اعتبار نهاد‌های مربوطه خود را نیز زیر سوال می‌برند”.

اعلامیه افزوده:” کشور‌ها و سازمان‌های بین المللی نباید به این گونه افراد اجازه دهند که با سوء استفاده از نام کشور‌ها و سازمان‌های بین المللی به عقده‌های شخصی و برنامه‌های سیاسی را بپردازند و روحیه همکاری مسوولین را در راستای فعالیت‌های بشر دوستانه را از بین برند”.

وزارت خارجه گفته که امارت اسلامی افغانستان در گفتار و عمل به حقوق اولیه انسانی شهروندان خود در پرتو دین مبارک اسلام و ارزش‌های ملی متعهد است با توجه به این ارزش‌ها پس از تحولات 15 اکست 2021 نسبت به 20 سال گذشته تغیرات مثبت چشم‌گیری در وضعیت حقوق بشری به وجود آمده است.

اعلامیه تاکید کرده که هرگونه ادعای مربوط به نقض حقوق شهروندان، بدون در نظر داشت هرگونه روابط مرتکب و قربانی با شفافیت و عدالت کامل توسط نهاد‌های عدلی و قضایی مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد و حق به حق‌دار می‌رسد.

این درحالی است که نهاد‌های بین المللی درگزارشات خویش وضعیت حقوق بشری را در افغانستان وخیم می‌‎خوانند.

به تازه‌گی هدربار معاون بخش زنان دیدبان حقوق بشر گفته که افغانستان به خطرناک‌ترین کشور جهان برای زنان و دختران تبدیل شده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید