سیگار: طالبان مکاتب دولتی را به مدرسه‌های دینی تبدیل می‌کنند

0

بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه‌ترین گزارش خود با ابراز نگرانی از ادامه محدودیت‌های طالبان بر آموزش دختران گفته است که طالبان روز تا روز مکتب‌های دولتی را به مدرسه‌های مذهبی تبدیل می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ سیگار اضافه کرده است که طالبان در جوزای سال جاری یک دارالمعلمین و سه مکتب دوره ثانوی را در ولایت‌های کُنر، خوست، پکتیا و قندهار به مدرسه دینی تبدیل کرده‌اند.

این اداره هم‌چنین خبر داده است که وزارت خارجه امریکا و سازمان توسعه بین‌المللی این کشور پروژه‌ها و برنامه‌های را که پس از سقوط افغانستان به‌دست طالبان متوقف کرده بود، نیز دوباره از سر گرفته است.

سیگار در گزارش خود با اشاره به سانسور گسترده رسانه‌ها در افغانستان هشدار داده است که این کشور در حالی از دست‌دادن دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته خود است.

در این گزارش گفته شده که در شش ماه اول حکومت طالبان ۵۱ درصد رسانه‌های افغانستان بسته شده و طالبان اکنون برای رسانه‌ها طرزالعملی را آماده کرده است که طبق آن هیچ رسانه‌ای حق ندارد خبری را بدون تأیید طالبان نشر کند.

از آن جای که طالبان ادعا می‌کنند که با افزایش عواید داخلی قادر به فراهم کردن منابع مالی برای بخش خدمات عمومی اند؛ اما سیگار تأکید کرده است که با فرار متخصصان و نبود بودجه دولتی، نظام صحی افغانستان با بحران جدی مواجه شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید