آژانس بین‌المللی انرژی: جهان با نخستین بحران واقعی انرژی مواجه شده است

0

آژانس بین‌المللی انرژی گفته است که به‌دلیل محدود شدن بازار عرضه گاز مایع طبیعی و کاهش عرضه تولیدکننده‌گان بزرگ نفت، جهان با نخستین بحران واقعی انرژی مواجه شده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ فاتح بیرول، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی، این سخنان را روز گذشته (سه‌شنبه) در نشست در سنگاپور که به مناسبت هفته انرژی بین‌المللی برگزار شده بود، بیان کرده است.

او تصریح کرده است که جهان با وجود تعیین سقف برای کاهش خرید نفت از روسیه به‌دلیل جنگ اوکراین، هم‌چنان به نفت این کشور نیاز دارد.

نام‌برده اضافه کرده است: «رشد واردات گاز طبیعی مایع، «ال‌ان‌جی» به اروپا در بحبوحه‌ی بحران اوکراین و احتمال بهبود تقاضای چینی‌ها برای این سوخت، بازار را دچار محدودیت عرضه خواهد کرد؛ زیرا فقط ۲۰ میلیارد متر مکعب ظرفیت جدید گاز طبیعی مایع در سال آینده وارد بازار خواهد شد.»

او تصمیم اخیر سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به «اوپک پلاس» برای کاهش تولید به میزان ۲ میلیون بشکه در روز را تصمیمی «مخاطره‌آمیز» عنوان کروه است.

به گفته‌ی بیرول، این تصمیم به‌خصوص از این جهت خطرناک است که چندین اقتصاد در سراسر جهان در آستانه‌ی رکود قرار دارند و از سویی، افزایش قیمت‌های منابع انرژی از جمله نفت، گاز طبیعی و زغال‌سنگ، مصرف‌کننده‌گان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

قابل ذکر است که با آغاز درگیری‌ها میان روسیه و اوکراین و وضع تحریم‌ها علیه مسکو، قیمت گاز و نفت در بازارهای جهانی به‌گونه‌ی بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید