سفیر پاکستان در مسکو: افغانستان مسیر ترانزیتی پاکستان به روسیه شده است

0

 سفیر پاکستان در مسکو اعلام کرد این کشور از طریق افغانستان به آسیای مرکزی و روسیه متصل شده است و حمل و نقل کالا از این مسیر جریان دارد.
به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛شفقت علی خان سفیر پاکستان در مسکو اظهار داشت برای نخستین‌بار حجم بزرگی از محصولات تجاری این کشور از طریق خاک افغانستان به آسیای میانه و سپس روسیه ارسال شده است.

سفیر پاکستان در مسکو در توضیح درباره نحوه انتقال کالا از طریق افغانستان تصریح کرد: با پیچیده‌تر شدن حمل و نقل، بسیاری از تاجران پاکستانی محصولات خود را با کامیون از طریق افغانستان ارسال می‌کنند، سپس این کامیون‌ها وارد آسیای مرکزی می‌شوند، جایی که در اتحادیه اقتصادی اوراسیا از گمرک ترخیص می‌شوند، به عنوان مثال در قرقیزستان یا قزاقستان، و سپس کامیون‌ها به روسیه می‌رسند.

این دیپلمات پاکستانی افزود: کل این فرآیند ۲۵ تا ۳۵ روز طول می‌کشد. این روند با موفقیت در حال اجرا است و برخی از محموله‌های روسیه نیز از این مسیر به پاکستان ارسال می‌شود.

علی خان با اظهار اینکه پاکستان و روسیه در حال بررسی امکان استفاده از خاک ایران برای هدف مشابه هستند گفت: بر اساس این طرح محصولات و کامیون‌ها از پاکستان به ایران می‌آیند، سپس از طریق دریای خزر به آذربایجان و از آنجا وارد خاک روسیه می‌شوند.

گفتنی است که بهمن سال گذشته امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان در دیدار با معید یوسف مشاور وقت امنیت ملی پاکستان در کابل گفته بود از طریق افغانستان راه ترانزیت پاکستان به آسیای مرکزی باز شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید