تمدید یک ساله ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان

0

شورای حقوق بشر سازمان ملل از تمدید ماموریت ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر این سازمان برای افغانستان برای یک‌سال دیگر خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ این شورا روز (جمعه، ۱۵میزان) اعلام کرد که پیش‌نویس قطع‌نامه این سازمان در مورد وضعیت افغانستان به تصویب رسیده است که طبق این قطع‌نامه قرار است آقای بنت به‌عنوان گزارش‌گر سازمان ملل به فعالیتش در افغانستان ادامه دهد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل هم‌چنان فهرست کشورهای رأی‌دهنده برای تصویب قطع‌نامه این سازمان در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان را نشر کرده و ۲۹ کشور عضو در این شورای رأی مثبت و سه کشور رأی منفی داده‌اند.

پاکستان، چین و وینزویلا سه کشوری هستند که به تمدید کار گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان رأی منفی داده‌اند.

با این حال شماری از فعالان حقوق بشر با استقبال از ادامه کار گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل می‌گویند‌ شرایطی را که طالبان در افغانستان به جود آورده‌اند این تصمیم «ضروری» بود.

در همین حال نصیراحمد اندیشه، نماینده‌ی افغانستان در جینوا در توییتی گفته است: «حقوق کودکان و جمع‌آوری شواهد تخطی‌ها دو بخش تازه‌ای هستند که به ماموریت گزارش‌گر ویژه‌ی سازمان ملل در افغانستان اضافه شده‌‌اند.»

قابل ذکر است که گزارش‌گر ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل در ماه مارچ سال گذشته برای نظارت و مستندسازی موضوعاتی نظیر حقوق زنان و اقلیت‌های قومی در زیر حاکمیت طالبان در افغانستان آغاز به کار کرد بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید