عفو بین‌الملل خواستار رهایی پناهجویان افغان معترض در هند شد

0

عفو بین‌الملل از بازداشت برخی پناهجویان افغان در هند خبر داد که به دلیل همایش اعتراضی به حملهٔ مرگبار بر آموزشگاه کاج در دشت برچی کابل، توسط پولیس دهلی‌جدید بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛  این سازمان ناوقت روز گذشته با نشر اعلامیه‌ای گفت: «ما از پولیس دهلی جدید می‌خواهیم که پناهجویان افغان را که امروز به دلیل اعتراض مسالمت‌آمیز به حمله هدفمند بر هزاره‌ها در مرکز آموزشی کاج در افغانستان در روز جمعه که منجر به کشته شدن ۵۳ نفر شد، بازداشت شدند، فوراً آزاد کند.»

دفتر عفو بین‌الملل در هند گزارش داده است که پناهجویان افغان پس از آن بازداشت شدند که با وجود رد مجوز پولیس به دلیل «تدارکات امنیتی/قانونی و نظم» در منطقه «جنتر منتر» دهلی‌جدید تظاهرات کردند.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است که هرگونه فقدان مجوز یا عدم رعایت سایر الزامات اداری نباید یک مجمع را غیرقانونی کند و نباید به عنوان مبنایی برای بازداشت اشتراک‌کنندگان در آن استفاده شود.

این سازمان تاکید کرده است: «حق اعتراض یک حق انسانی است، نه یک امتیاز. هرگونه محدودیت در این مورد باید با توجه به نگرانی‌های معقول در مورد مکان، زمان و نحوه اعتراض باشد و باید الزامات ضروری و متناسب را برآورده کند.»

پولیس هند تا اکنون به این درخواست سازمان عفو بین‌الملل واکنش نشان نداده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید