وزیر خارجه هند: ویزای دانشجویان افغان در دانشگاه‌های هند به دلایل امنیتی تمدید نشده‌ است

0

جی شنکر وزیر خارجه هند می‌گوید که ویزای دانشجویان افغان به دلایل امنیتی و نبود سفارت در افغانستان، تمدید نشده‌است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ آقای شنکر روز یک‌شنبه گفت که این کشور به دلایل امنیتی و نبود سفارت در افغانستان، مجبور به لغو ویزه‌های تحصیلی دانشجویانی شد که پس از سقوط دولت در افغانستان گیر افتاده اند.

روزنامه هندو گزارش داده که با تسلط طالبان ویزه‌ تحصیلی بیش از 2500 محصل افغان لغو شده و آنها اجازه بازگشت به هند و ادامه تحصیل را نیافته اند.

بر بنیاد گزارش، با این که حکومت هند روند جدیدی به نام “ویزه الکترونیکی عاجل” را معرفی کرده است، اما فعلا به هیچ یک از این دانشجویان ویزه داده نشده است.

روزنامه افزوده که این موضوع باعث اعتراض سفارت افغانستان در دهلی و دانشجویان افغان شده است.

آقای جی شنکر در یک نشست در پاسخ به یک دانشجوی افغان در مورد لغو ویزه‌ها توضیح داد و گفت که بیش از هر کسی از مردم افغانستان حمایت می‌کند.

او گفت: “شرایط طوری شد که باید سفارت خود را در کابل می‌بستیم و توانایی تایید اسناد را از دست دادیم. نمی‌توانستیم تایید کنیم که ویزه و پاسپورت واقعاً به چه کسی تعلق دارند”.

وزیر خارجه هند افزود که صدور مجدد ویزه به این دانشجویان و دیگر افغان‌ها “بدون احیای حدی از اعتماد و امکانات” ممکن نیست.

اما؛ فرید ماموندزی، سفیر افغانستان در هند گفت که موضوع بی سرنوشتی دانشجویان افغان دانشگاه‌های هند را که در افغانستان گیر مانده اند، با وزارت خارجه هند مطرح کرده است اما پاسخ قانع کننده دریافت نکرده است.

روزنامه هندو گزارش داد که شورای روابط فرهنگی وزارت خارجه هند به رغم محدودیت صدور ویزه به شهروندان افغانستان، تصمیم گرفته است که همانند سال‌های گذشته، 950 بورسیه به دانشجویان افغان در سال 2023 اعطا کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید