گزارش آسوشیتد پرس: کودکان افغان در کوره‌های خشت پزی وضعیت رقت انگیز دارند

0

اسوشیتید پرس در تازه ترین گزارش خود گفته که کودکان افغان از صبح تا شام در کوره‌های خشت پذی در افغانستان کار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ این رسانه گزارشی را در مورد کارهای شاقه کودکان افغان و محرومیت آنان از آموزش، تهیه کرده است.

بر بنیاد این گزارش، وضعیت کودکان کار در کوره‌های خشت پذی در شاهراه شمال پایتخت کابل رقت انگیز ‌است.

شرایط در کوره‌ها حتی برای بزرگ‌سالان سخت است. اما تقریبا در همه فابریکه‌های خشت‌سازی، کودکان چهار یا پنج ساله پیدا می‌شوند که از صبح زود تا تاریکی در گرمای تابستان در کنار خانواده خود کار می‌کنند.

در گزارش آمده است که این کودکان با عزم و اراده‌ای کار می‌کنند که ناشی از دانستن نیاز خانواده‌های شان است. وقتی از آن‌ها درباره اسباب‌بازی یا تفریح سوال می‌شود آن‌ها تنها لبخند می‌‌زنند و شانه بالا می‌اندازند.

نبیلا یکی از این کودکان است که 10 ساعت یا بیشتر در روز کار می‌کند. او کار سخت بسته بندی گل در قالب‌ها و حمل کراچی دستی پر از خشت را انجام می‌دهد.

او از پنج یا شش سالگی در کارخانه‌های خشت‌سازی کار می‌کند. مانند بسیاری دیگر از کارگران، خانواده او بخشی از سال را در کوره‌ای در نزدیکی کابل و بخشی دیگر را در فابریکه خشت‌سازی در جلال‌آباد کار می‌کند.

چند سال پیش، او توانست برای چند وقتی در جلال‌آباد به مکتب برود. او دوست دارد به مکتب برگردد اما نمی‌تواند. او با لبخندی آرام گفت که خانواده اش برای زنده ماندن به کار او نیاز دارند.

او گفت: “ما نمی‌توانیم به چیز دیگری جز کار فکر کنیم.”

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، فروپاشی اقتصادی و همچنین قطع کمک‌های مالی بین‌المللی رقم کودکان کار افزایش یافته است.

طی یک نظرسنجی که اخیرا از سوی سازمان محافظت از کودکان انجام شده تخمین زده می‌شود که نیمی از خانواده‌های این کشور کودکان را به کار می‌فرستند تا بتوانند غذا تهیه کنند.

مطابق با نظرسنجی‌های انجام شده توسط سازمان حفاظت از کودکان تعداد خانواده‌هایی که فرزندانشان را به کار فرستاده‌اند از 18 درصد به 22 درصد از ماه دسمبر تا جون افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که یک میلیون کودک در افغانستان کار می‌کنند.

این سروی همچنین به فروپاشی معیشت مردم افغانستان نیز اشاره دارد. در ماه جون 77 درصد از خانواده‌های نظرسنجی شده گزارش کردند که در مقایسه با یک سال قبل، نیمی از درآمد خود را از دست داده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید