جان باختن ۲۰ کودک بر اثر سوءتغذی در بغلان

0

مسوولان شفاخانه ولایتی بغلان می‌گویند، ۲۰ کودک در نتیجه بیماری سوءتغذیه در پنچ ماه نخست سال روان در این ولایت جان باخته‌اند و ۴هزار و ۳۹۷ کودک دیگر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛  عبدالرحمان الفت، مسوول پروگرام سوء‌تغذی ریاست صحت عامه ولایت بغلان به طلوع‌نیوز گفت: «واقعه سال گذشته ‌ما تا ختم سال البته در یک سال پوره ۲۳ واقعه بوده امسال که سال ۱۴۰۱ است تا اکنون که پنج‌ماه می‌شود ۲۰ واقعه است.»

ستایش از کودکانی است که به این بیماری مبتلا شده و از یکی از روستاهای دور‌دست برای درمان به شفاخانه ولایتی پلخمری آورده شده است.

برشنا، مادر ستایش، می‌گوید که چهار کودکش به همین بیماری مبتلا شده و ستایش را برای دومین بار برای درمان آورده است. برشنا در این باره گفت: «از ناداری و ناچاری از کم شیری شیر پوره برشان خریده نمی‌توانم.»

مراد بی‌بی، مادر یک کودک بیمار، گفت: «یکبار دیگر سوء‌تغذی شد در دوا و شیر دواخانه کمی صحت یافت وقتی دوباره خانه آوردیم خانه دیگر این قسم شد.»

نبود ساختمان و درمانی معیاری در بغلان از مشکلات عمده‌ای است که بیمارداران با آن دست‌وپنچه نرم می‌کنند.

پزشکان، گسترش فقر را از علت‌های افزایش این بیماری دانسته و می‌گویند که با گذشت هرماه، میزان کودکان سوءتغذیه افزایش می‌یابد.

معراج الدین معراج، مسول بخش اطفال در شفاخانه ولایتی پلخمری، گفت: «ساختمان شفاخانه ما استندرد نیست اصلا در سوءتغذی مشکل ساختمان داریم فیز یک سوءتغذی، فیز د و سوءتغذی، اتاق انتقال، اتاق بازیچه برای اطفال باشد این‌ها را ما نداریم.»

صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف پیش از این گفته است که سه‌میلیون کودک افغان به سوءتغذیه مبتلا شده‌اند که اگر کمک‌های فوری صورت نگیرد، ممکن یک‌میلیون تن آنان جان‌های‌شان را از دست بدهند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید