سخنگوی وزارت خارجه ایران: درگیری‌های نظامی مخل تشکیل دولت فراگیر در افغانستان‌است

0

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید که رویکرد نظامی مخل تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان‌است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ آقای کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد تیرباران اسیران جنگی جبهه مقاومت ملی در افغانستان از سوی طالبان، افزود: سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با تحولات افغانستان، سیاست کاملاً روشنی است.

به گفته او، از ابتدای تحولات یک سال گذشته ایران از مهمترین کشورهای منطقه‌ای بود که با نگاه کمک به استقرار صلح و ثبات در افغانستان ارتباط خود را با همه طرف‌های داخلی در افغانستان و همچنین با طرف‌های ذیربط و موثر منطقه‌ای در موضوع افغانستان برقرار کرد.

او اضافه کرد، رویکرد اساسی جمهوری اسلامی ایران این بود که آن چیزی که می تواند در راستای منافع ملت افغانستان باشد رویکرد سیاسی و پرهیز از درگیری‌های افغانی-افغانی و شکل گیری یک اثر سیاسی فراگیر در افغانستان و تشکیل دولت متحد و فراگیر بود و این رویکرد اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

کنعانی خاطر نشان کرد، مناسبات ایران هم با سرپرستی موقت افغانستان و هم با طرف‌های افغانی در همین چارچوب و در همین مسیر از ابتدا شکل گرفت و ادامه دارد؛ اما ایران به طور طبیعی از هیچگونه رویکردها رخداد نظامی و درگیری‌های افغانی- افغانی در درون افغانستان حمایت نمی‌کند.

او گفت: “کشته شدن در داخل افغانستان را خسارت برای ملت افغانستان و رویکرد نظامی را مخل شکل گیری روند سیاسی برای شکل‌گیری یک دولت فراگیر و متحد در افغانستان می‌دانیم.”

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که مواضع سیاسی ایران در ارتباط با تحولات داخلی افغانستان و اتفاقاتی که در این کشور رخ می‌دهد مبتنی بر کمک به ایجاد ثبات و آرامش و جلوگیری از درگیری‌های افغانی- افغانی است.

به گفته او، “برای ما مصلحت عمومی افغانستان یک اصل است و مواضع سیاسی ما در این چارچوب تعریف می‌شود و در همین مسیر تلاش‌های سیاسی خودمان را ادامه می‌دهیم.”

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید