فارسی ستیزی طالبان و حذف واژه دانشگاه؛ طالبان: در قانون تنها پوهنتون رسمیت دارد

0

 احمد تقی، سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی طالبان در واکنش به انتقادها درباره‌ی حذف واژه «دانشگاه» از لوحه دانشگاه بلخ، گفته است که در قانون تنها واژه پشتوی «پوهنتون» ذکر شده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی طالبان روز (دوشنبه، 28 سنبله) در پیامی گفت که تنها اصطلاحی که در قانون تحصیلات عالی ذکر شده، آن «پوهنتون» است و واژه «دانشگاه» وجود ندارد.

تقی می‌گوید که این قانون در دوره جمهوریت نیز نافذ بود. این در حالی است که طالبان پس از دست یافتن به قدرت، قانون اساسی افغانستان را که مادر تمام قوانین دانسته می‌شد، لغو اعلام کرده‌اند. مقام‌های این گروه به‌تازگی گفته‌اند که نیاز به قانون اساسی نیست.

با این حال، سخن‌گوی وزارت تحصیلات عالی طالبان می‌گوید که براساس قانون این وزارت، لوحه دانشگاه بلخ پس از این «پوهنتون بلخ/ د بلخ پوهنتون» خواهد بود.

در حکومت پیشین نیز ذکر واژه فارسی «دانشگاه‌» در لوحه‌های نهادهای تحصیلی با مخالفت‌هایی مواجه بود. به رغم این مخالفت‌ها، در ولایت‌ها و مناطق فارسی‌زبان، واژه «دانشگاه» کاربرد داشت.

طالبان به‌تازگی در هرات نیز لوحه فارسی شفاخانه حوزوی این ولایت را حذف کرده‌اند.

در برخی ادارات دولتی نیز اقدام مشابه انجام شده است. در حال حاضر برخی از وزارت‌های طالبان تنها به زبان پشتو و انگلیسی اعلامیه صادر می‌کنند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید