سوئیس برای بازگرداندن پول‌های منجمد شده به بانک مرکزی افغانستان شرط گذاشت

0

 شورای فدرال سویس برای انتقال دارایی‌ها به بانک مرکزی افغانستان شرط گذاشت.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ شورای فدرال سویس با تاکید بر انتقال دارایی‌‌های توقیف‌شده افغانستان به بانک مرکزی این کشور، این اقدام را به استقلال بانک مرکزی افغانستان از نفوذ سیاسی مشروط کرد.

قرار است که بانک تسویه بین‌المللی سویس سه اعشاریه پنج میلیارد دالر از دارایی‌های منجمد شده افغانستان از سوی امریکا را دریافت کند.

شورای فدرال سویس در این خصوص اعلام کرده است هدف از تشکیل صندوق افغانستان در بانک تسویه بین‌المللی در درازمدت، انتقال وجوه استفاده نشده به بانک مرکزی افغانستان است اما این انتقال در صورتی رخ خواهد داد که بانک مرکزی کشور نشان دهد که مستقل از نفوذ سیاسی حکومت موجود در این کشور است.

شورای فدرال سویس افزوده است: همچنین مسئولین این صندوق باید اطمینان حاصل کنند که بانک مرکزی افغانستان امکانات مناسبی را برای مبارزه با پول‌شویی و منابع مالی تروریزم اعمال کرده است و نظام نظارتی مناسبی دارد.

سویس تاکید کرده است: ۵/۳ میلیارد دالر از دارایی‌های افغانستان که قرار است به صندوق ایجاد شده در بانک تسویه بین‌المللی انتقال یابد برای ارتقای ثبات اقتصادی در افغانستان و به عنوان مثال برای پرداخت بدهی این کشور به سازمان‌‌های بین‌ المللی یا واردات برق استفاده خواهد شد.

در همین حال، بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که این بانک به تعهدات بین‌المللی خود محکم است و مطابق به معیار‌های بین‌المللی کار خواهد کرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید