نانسی پلوسی در ارمنستان: حملات غیرقانونی به ارمنستان را محکوم می‌کنیم

0

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سفر به ارمنستان، جمهوری آذربایجان را شروع کننده درگیری‌های مرزی اخیر دانسته و آن را قویا محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه در سفر به ارمنستان، حملات نیروهای جمهوری آذربایجان به این کشور را محکوم کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، پلوسی در دیدار با همتای ارمنی خود گفت حملات «غیر قانونی» نیروهای باکو که موجب درگیری‌های اخیر شده و بیش از ۲۰۰ کشته برجای گذاشت را قویاً محکوم می‌کند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که چندی پیش نیز به قصد تنش‌زایی، به تایوان رفته بود، افزود با توجه به «حملات مرگبار و غیر قانونی» جمهوری آذربایجان، سفرش به ارمنستان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

او با اشاره به اینکه بسیار واضح بود که این درگیری‌های مرزی از سوی نیروهای باکو کلید خورد گفت: «ما قویاً این حملات را محکوم می‌کنیم».

پلوسی که در رأس هیأتی از مجلس نمایندگان آمریکا به ارمنستان سفر کرده روز یکشنبه از بنای یادمان قربانیان نسل‌کشی ارامنه توسط حکومت عثمانی دیدن کرد.

پس از دو روز درگیری میان نیروهای باکو و ایروان، تلویزیون ارمنستان چهارشنبه شب از اعلام آتش‌بس میان دو طرف خبر داد. پیش از اعلام آتش‌بس میان دو طرف، شورای امنیت سازمان ملل شامگاه چهارشنبه در جلسه‌ای اضطراری که به درخواست فرانسه برای بررسی درگیری‌های شدید دو روز اخیر بین دو کشور مذکور برگزار کرد، از هر دو طرف خواست فوراً درگیری‌ها را متوقف کنند.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده که ارتش این کشور طی درگیری‌های ۱۲ تا ۱۴ سپتامبر (۲۱ تا ۲۳ شهریور) با ارمنستان، ۷۹ کشته و ۲۸۲ زخمی داده است.

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان نیز روز جمعه در جلسه کابینه گفت که حداقل ۱۳۵ سرباز ارمنستانی در یک هفته اخیر طی درگیری‌های مرزی با جمهوری آذربایجان کشته شده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید