سازمان ملل درباره افزایش مرگ‌ومیر ناشی از بیماری سرخکان در افغانستان هشدار داد

0

سازمان ملل متحد می‌گوید، ده‌ها هزار کودک در افغانستان به مریضی سرخکان مبتلا شده و صدها تن آن‌ها نیز جان‌هایشان را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ این سازمان می‌گوید، کودکان افغان که دچار سوء تغذی شدید هستند، به‌طور خاص در معرض خطر مرگ بر اثر بیماری سرخکان قرار دارند و بسیاری از این کودکان در نتیجۀ مریضی سرخکان جان‌هایشان را از دست می‌دهند.

کودکان افغان که دچار سوء تغذی شدید هستند، به‌طور خاص در معرض خطر مرگ بر اثر بیماری سرخکان قرار دارند.

بر اساس تخمین سازمان ملل متحد، در سال جاری میلادی ۱۱ میلیون کودک در افغانستان از سوء تغذی شدید رنج می‌برند و در معرض تهدید مستقیم بیماری سرخکان نیز قرار دارند، اما به‌گفتۀ این سازمان، دو دوز واکسین ارزان، از این بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از آن جلوگیری می‌کند.

به‌گفته سازمان ملل متحد، بیماری سرخکان به دلیل عدم واکسین کودکان در همۀ نقاط افغانستان بیشتر شیوع یافته و از ماه جنوری تا اگست سال جاری میلادی، ۶۵ هزار و ۴۷۰ مورد مثبت این بیماری ثبت شده و ۳۶۷ کودک نیز بر اثر بیماری سرخکان جان‌هایشان را از دست داده‌اند. این در حالی‌ست که بیشتر موارد این بیماری در افغانستان ثبت و راجستر نشده‌است.

گفتنی است سرخکان یکی از ساری‌ترین بیماری هاست، طوری‌که اگر یک فرد مبتلا به این بیماری به فرد سالم که واکسین نشده، نزدیک شود، ۹۰ درصد امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید