روسیه: بلوکه شدن دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا غیرقانونی و مخالف قوانین بین‌المللی است

0

سفارت روسیه در آمریکا با محکوم کردن اقدام واشنگتن مبنی بر انتقال سه و نیم میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه شده افغانستان به یک صندوق در سوئیس را محکوم کرد و آن را مخالف قوانین بین‌المللی دانست.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ به نقل از خبرگزاری تاس، این سفارتخانه پنجشنبه در بیانیه‌ای که در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد، افزود: مردم افغانستان حق دارند که دارایی‌های خود را بدون هیچ کنترل خارجی مدیریت کنند. سفارت روسیه در واشنگتن معتقد است این اقدام دولت آمریکا تنها به مشکلات مردم افغانستان می‌افزاید.

این بیانیه ادامه می‌دهد: این سفارتخانه به آمریکا توصیه می‌کند که دارایی‌های بانک افغانستان (DAB) را بازگرداند و استفاده از شیوه‌های استعماری را متوقف کند.

وزارت خزانه داری آمریکا روز گذشته اعلام کرده بود که ۳.۵ میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی افغانستان را به یک صندوق جدید امانی مستقر در شهر ژنو سوئیس منتقل می‌کند. بنابر اعلام دولت آمریکا این پول در اختیار طالبان قرار نمی‌گیرد و برای ثبات اقتصاد ورشکسته افغانستان مصرف می‌شود.

پس از آنکه طالبان کنترل امور در افغانستان را به دست گرفت، صندوق بین المللی پول (IMF) و بانک جهانی، حمایت‌های مالی از افغانستان را به حالت تعلیق در آوردند. آمریکا نیز دارایی‌های دولتی افغانستان در این کشور را به منظور “جلوگیری از دسترسی طالبان به آن‌ها” مسدود کرد.

مجموع دارایی‌های مسدود شده افغانستان حدود ۹.۵ میلیارد دلار آمریکا برآورد شده که هفت میلیارد دلار آن در بانک‌های آمریکایی نگه‌داری می‌شود.

پیش از آن نیویورک تایمز به نقل از برخی منابع آگاه در گزارشی اعلام کرده بود، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد دارایی‌های مسدود شده افغانستان در بانک‌های این کشور را به دو بخش تقسیم کند، ۳.۵ میلیارد دلار آن را به کمک‌های بشردوستانه به ملت افغانستان اختصاص داده و باقی آن را صرف غرامت به بازماندگان حملات یازده سپتامبر کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید