دیده‌بان حقوق بشر: از طرف‌های درگیر در افغانستان می‌خواهیم که به حقوق بشردوستانه احترام بگذارند

0

فرشته عباسی، پژوهشگر افغانستان در دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که این سازمان اطلاعات نگران‌کننده‌ای از اعدام افراد بازداشت شده در پنجشیر دریافت کرده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ خانم عباسی می‌افزاید که دیده‌بان حقوق بشر اعدام صحرایی اسیران از سوی افراد طالبان در پنجشیر را جنایت جنگی می‌داند.

فرشته عباسی، پژوهشگر افغانستان در دیده‌بان حقوق بشر نگرانی این سازمان درباراه تیرباران کردن اسیران را در صفحه توییترش نشر کرده است. او نوشت: «ما اطلاعات نگران کننده‌ای مبنی بر اعدام افراد بازداشت شده توسط نیروهای طالبان در جریان نبرد با نیروهای مخالف در پنجشیر دریافت کرده ایم.»

او گفت که اعدام صحرایی جنگجویان اسیر و غیرنظامیان جنایات جنگی است.

این پژوهشگر دیده‌بان حقوق بشر می‌افزاید: «ما از همه طرف‌های درگیر می‌خواهیم که به حقوق بین‌الملل بشردوستانه احترام بگذارند.»

طبق گزارش‌های منتشر شده، طالبان اخیراً فرمانده محمدیار، از فرماندهان جبهه مقاومت ملی و ۶ نفر از نیروهایش را پس از یک درگیری طولانی، در منطقه شابه ولایت پنجشیر به اسارت گرفته و آنان تیرباران کردند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اخیراً گفت که در عملیات پاکسازی این گروه در پنجشیر، دستکم ۴۰ تن از نیروهای جبهه مقاومت کشته و بیش از ۱۰۰ تن آنان اسیر شده‌اند.

گروه طالبان ویدیوی تیرباران کردن اسیران جبهه مقاومت را نیز همگانی کرده است.

به دنبال کشته شدن شماری از اسیران توسط طالبان در پنجشیر، یوناما نیز در مورد نقض جدی حقوق بشر در این ولایت و مناطق دیگر افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرد.

یوناما گفت که وضعیت را زیر نظر دارد و خواهان به عدالت کشیدن عاملان هر جنایتی است.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان روز چهارشنبه در خبرنامه‌ای گفت که طرف‌های منازعه علاوه بر احترام به حقوق زندانیان، تعهدات بین‌المللی روشنی نیز دارند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید