امریکا مدیریت ذخایر ارزی افغانستان را به «صندوق افغان» در جینوا واگذار می‌کند

0

وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ۲۳ سنبله، با نشر اعلامیه‌ای مطبوعاتی از ایجاد صندوق افغان در جینوای سوئیس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ امریکا می‌گوید این صندوق ۳.۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان را محافظت می‌کند و در عین حال کمک خواهد کرد تا چالش‌های اقتصادی پیش روی افغانستان کاهش یابد.

در اعلامیه مشترک وزارت امور خارجه و وزارت خزانه‌داری امریکا آمده است که حفظ ذخایر بانک مرکزی افغانستان از طریق صندوق افغان سبب خواهد شد تا این پول به نفع مردم افغانستان مصرف شده و در عین حال از دست طالبان و سایر گروه‌های تندرو در افغانستان دور نگه داشته شود.

صندوق افغان با هیئتی متشکل از دو اقتصاددان افغان، غیروابسته به طالبان و نمایندگان امریکا و سوئیس در جینوا تشکیل خواهد شد.

در این بیانیه آمده است که طالبان بخشی از صندوق افغانستان نیستند و تدابیر حفاظتی قوی برای جلوگیری از استفاده از این وجوه برای فعالیت‌های غیرقانونی ایجاد شده است.

صندوق افغان، با داشتن حسابی در بانک بی‌آی‌اس سوئیس که متعلق به بانک‌های مرکزی جهان است، برای فعالیت‌های کلیدی مانند دسترسی افغانستان به سیستم پرداخت بانکی جهانی سویفت، کمک خواهد کرد.

بی‌‌‌‌آی‌اس یک سازمان مالی بین‌المللی است که طیف وسیعی از خدمات مالی، از جمله خدمات بانکی را به بانک‌های مرکزی، مقامات و مؤسسات مالی بین‌المللی ارائه می‌کند.

بیانیه افزوده است که یک حسابرس خارجی بر اساس قوانین سوئیس، صندوق افغان را نظارت و تفتیش خواهد کرد.

این صندوق، مسئولیت وظایف اصلی بانک مرکزی مانند پرداخت‌های بین‌المللی افغانستان، واردات برق و احتمالا نیازهای دیگری مانند چاپ ارز را بر عهده خواهد داشت.

در این بیانیه مشترک، به نقل از معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمده است: «سرکوب و سوء مدیریت اقتصادی طالبان، چالش‌های اقتصادی طولانی مدت را برای افغانستان تشدید کرده است.»

او گفت که ایالات متحده از طریق این صندوق از نزدیک با شرکای بین‌المللی خود برای تسهیل استفاده از این دارایی‌ها برای بهبود زندگی مردم عادی در افغانستان همکاری خواهد کرد.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که مذاکرات بین طالبان و ایالات متحده نتوانست دولت جو بایدن را متقاعد کند که باید دارایی‌های مسدود شده افغانستان را پس از بازگشت ستیزه‌جویان طالب به قدرت آزاد کند.

در همین حال دو میلیارد دالر دیگر از دارایی‌های افغانستان توسط بریتانیا، آلمان و امارات متحده عربی بلوکه شده است. یکی دیگر از مقامات امریکایی گفته است که کشورهای دیگر نیز می‌توانند ذخایر افغانستان را به صندوق جدید در جینوا بفرستند.

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید