توماس وست : طرفدار ادامه تعامل با طالبان هستم

0

توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان با توجه تمدید نشدن معافیت سفر رهبران طالبان، می‌گوید که او طرفدار ادامه تعامل با این گروه‌است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ آقای وست شام روز چهارشنبه (23 سنبله) در یک نشست مجازی با شماری از خبرنگاران گفت که اگر فکر شود که طالبان وجود ندارند و با آنها تعامل نکنیم، پالیسی مسوولانه‌ای نخواهد بود و از این طریق کار زیادی انجام داده نخواهیم توانست.

او اضافه کرد: “تا زمانیکه من درین موقف قرار دارم سیاست من همین خواهد بود و می‌خواهم کارهای را برای منافع امریکا و افغان‌ها انجام دهم. من به عنوان فردی که مشکلات پیچیدهٔ سیاست خارجی را دیده است، فکر می‌کنم ما بهترین کاری را که ممکن است برای مردم افغانستان انجام می دهیم.”

وست تاکید کرد که معافیت ممنوعیت سفر رهبران طالبان لغو شده و اگر بخواهیم با طالبان در یک کشور ثالث ملاقات کنیم آن کشور باید اساساً به شورای امنیت سازمان ملل درخواست کند و شورا در مورد رایزنی خواهد کرد.

آقای وست گفت که امریکا نمی‌تواند موضع خاصی در مورد معافیت سفر طالبان داشته باشد زیرا آن یک مسلهٔ امنیتی بزرگ است.

اخیراً، شورای امنیت سازمان ملل معافیت سفر 13 مقام طالبان را تمدید نکرده است.

او در مورد انتقال 3.5 میلیارد دالر از دارایی‌های منجمد شدۀ افغانستان به یک صندوق امانت پولی در سویس هم گفت که دو بخش نظارتی از دارایی ها افغانستان وجود خواهد داشت که شامل بخش رسیده گی به فساد مالی و مبارزه با تمویل دهشت افگنی خواهد بود.

آقای وست گفت که پول متذکره برای کمک به مردم افغانستان بوده و به بانک مرکزی افغانستان و یا دسترس طالبان قرار نخواهد گرفت.

او افزود که با شماری از افغان‌ها برای تحقیق در مورد بهبود وضعیت مردم در تماس خواهند بود.

وست علاوه کرد: “ما می‌خواهیم که بانک مرکزی افغانستان از هرگونه دخالت سیاسی عاری باشد.”

در دو روز گذشته برخی مقام‌های دولت امریکا گفته اند که تصمیم دارند 3.5 میلیارد دالر از ذخایر ارزی افغانستان را به یک بانک سویسی انتقال دهند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید