اعتراض زنان در پکتیا، آغازی بر مطالبه گری و حق طلبی

0

طالبان مکاتب متوسطه دخترانه در گردیز؛ مرکز ولایت پکتیا و ولسوالی سمکنی، که به تقاضای مردم محلی و مدیران مکاتب بازگشایی شده بود، را تعطیل کردند.

ذبیح ‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان، سه شنبه گذشته گفته بود که از بازشدن مکاتب دخترانه در پکتیا اطلاعی ندارد و بررسی می ‌کند این کار به دستور چه کسی انجام شده ‌است.

خالقیار احمدزی؛ رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در پکتیا گفت که حکومت مرکزی در این مورد دستوری صادر نکرده؛ اما این مکاتب در پی «درخواست مردم محل و مدیران مکاتب بازگشایی شده ‌اند».

همین امر سبب شد تا برای اولین بار زنان در این منطقه در اعتراض به بستن مکاتب دوره متوسطه و لیسه دخترانه تظاهرات کنند.

تظاهرات دختران و زنانی که برای مطالبه حقوق انسانی خویش به خیابان ها آمده بودند با واکنش طالبان همراه شد و در این میان تعدادی از دختران و چند تن از خبرنگارانی که این واقعه را پوشش خبری داده بودند، بازداشت شدند.

حامد کرزی ریییس جمهور پیشین افغانستان نیز ضمن حمایت از تظاهرات دختران دانش‌آموز در پکتیا، این حرکت را صدای عزت و پیشرفت خواند و گفت که “صدای دختران برای باز شدن مکاتب صدای عزت، پیشرفت و به پا ایستاده‌شدن کشور عزیز ما است”.

رییس جمهور پیشین از طالبان خواست که مکاتب دختران را باز کنند تا افغانستان از احتیاج کنونی رهایی یابد و به پیشرفت و ترقی دلخواه خود دست یابد.

قابل ذکر است که منطقه پکتیا یکی از ولایت های بسیار محافظه کار، سنت زده و دارای فرهنگ قبیله ای عمیقا مردسالارانه و زن ستیزانه است و درست به همین دلیل اعتراض دختران این منطقه به سرعت مورد توجه مردم، کاربران شبکه های اجتماعی و رسانه های خبری قرار گرفت و سیلی از واکنش های مثبت و تمجید مخاطبان را به دنبال آورد.

زنان در افغانستان، همواره از حقوق خود محروم بوده و مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند.

در دوره پیش از طالبان و در زمان حاکمیت غرب بر کشور، تبعیض، فساد و سوء استفاده مقامات بلندپایه حکومتی، از موارد ظلم به زنان به حساب می آمد و اکنون که طالبان زمام امور را به دست گرفته اند، مواردی همچون محرومیت از حق تحصیل، کار و فعالیت های اجتماعی و سیاسی، گریبانگیر زنان افغانستان شده است.

هر چند اعتراض دختران و زنان در پکتیا به سرعت فروکش کرد اما پیام روشنی را به حکومت طالبان مخابره نمود و آن اینکه این حرکت آغازی است بر مطالبه‌گری و اکنون زنان به دنبال احقاق حقوق خویش هستند و طالبان نمی توانند حقوق اولیه‌شان را سلب نموده و به آنان ظلم نمایند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید