عفو بین‌الملل: گزارش سازمان ملل از وضعیت افغانستان زنگ بیدارباش برای جامعه جهانی است

0

سازمان عفوبین‌الملل گزارش ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان حقوق بشر ملل متحد را زنگ بیدارباش برای جامعه جهانی خوانده‌است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ این سازمان گفته که گزارش آقای بنت در مورد وضعیت وخیم حقوق بشر در افغانستان در واقع زنگ بیدارباش برای جهان است.

عفو بین‌الملل افزوده که کشورهای جهان باید برای پایان یافتن نقض شدید حقوق بشر در افغانستان سازوکارهای حسابگیری از طالبان را ایجاد کنند.

این سازمان افزوده که گزارش ریچارد بنت ثابت می‌کند که طالبان تعهدات خود در موافقتنامه دوحه را نقض کرده‌اند.

یمینی مشرا یکی از مدیران این سازمان گفته، “اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل با توجه به شواهد کافی[در گزارش بنت] باید برنامه‌های مشخصی را برای اعمال فشار بر طالبان به خاطر ختم فوری نقض حقوق بشر در افغانستان، روی دست گیرند.”

این در حالی است که ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد دیروز دوشنبه (21 سنبله) با ارائه گزاشی از وضعیت افغانستان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که باید تغییرات بنیادی در افغانستان به وجود آید.

بنت حکومت سرپرست طالبان را به نقض گسترده حقوق بشر متهم کرد.

او گفت: “عقب‌نشینی شدید در زمینه حقوق زنان و دختران، انتقام‌جویی‌های که مخالفان و منتقدان را هدف قرار می‌دهند و سرکوب آزادی بیان توسط طالبان، به منزله نزول به سمت استبداد است.”

بنت همچنین گفت که او و جمعی از کارشناسان حقوق بشر یک ماه پیش نیز در نامه‌ای به شورای حقوق بشر نگرانی شان را از وضعیت حقوق بشر در افغانستان ابراز کردند.

آنان در این نامه گفته بودند که جهان باید طالبان را وادار به رعایت حقوق بشر کند تا مکتب‌ها به روی دختران باز شود.

با این وجود، ذبیح الله مجاهد سخنگوی حکومت سرپرست طالبان گزارش ریچارد بنت گزارشگر ویژه سازمان حقوق بشر سازمان ملل متحد را مغرضانه و به سود “برخی کشورهای مشخص” عنوان کرده‌است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید