وزارت امور داخله امریکا یک عضو طالبان را از این کشور اخراج کرد

0

مقام‌های وزارت امور داخله امریکا گفته که یک عضو طالبان که در برنامه تخلیه از میدان هوایی کابل وارد این کشور شده بود را اخراج کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ گفته شده این عضو طالبان در حکومت پیشین افغانستان زندانی بود، اما در ماه آگست سال گذشته آزاد شده بود و توانست در برنامه تخلیه وارد امریکا شود.

به گزارش واشنگتن اگزماینر پولیس فدرال امریکا پس از سه هفته زیر نظر داشتن این زندانی سابق عضو طالبان، او را بازداشت و به افغانستان برگردانده‌است.

این دفتر می‌گوید فرد دیگری نیز با تهدیدات گسترده علیه امنیت ملی امریکا زمانی توسط اداره تحقیقات فدرال امریکا شناسایی شد که به این کشور رسیده بود.

طالبان در 15 آگیست سال گذشته درهای یک زندان در پایگاه هوایی بگرام را گشود و هزاران نفر از خطرناک‌ترین اعضای طالبان و سایر گروه‌های تند رو را در کشور آزاد کردند.

بر بنیاد گزارش، در نتیجه حمله انتحاری یکی از زندانیان آزاد شده توسط طالبان در میدان هوایی کابل در روزهای آخر عملیات تخلیه، 13 نیروی امریکایی و نزدیک به 200 افغان کشته شدند.

در این گزارش که به تازگی نشر شده، آمده است که ادارات امریکایی از تمامی معلومات موجود برای ارزیابی افغان‌هایی که تخلیه شده اند استفاده نکرده‌اند و بسیاری از داده‌های استفاده شده برای بازرسی صحیح شهروندان افغانستان مانند تاریخ تولد، شماره شناسایی و سایر داده‌های اسناد سفر ناقص و یا نادرست بوده‌اند.

پیش از این جاش هاولی و رون جانسون دو سناتور جمهوری‌خواه امریکا نیز با استناد به گزارش یک افشاگر وزارت دفاع امریکا گفته بودند به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد صدها تن از افرادی که دولت بایدن از افغانستان تخلیه کرده و وارد ایالات متحده شده‌اند، در فهرست نظارت تروریست‌های شناخته شده و مظنون پنتاگون قرار دارند.

طبق این گزارش، دولت بایدن به درستی مشخصات و اثر انگشت 324 افغان تخلیه شده را مطابق با فهرست نظارتی فعال شده بیومتریک وزارت دفاع بررسی نکرده‌ بودند.

ریاست تفتیش وزارت دفاع امریکا پیش از نیز گفته بود که میان هزاران شهروند افغانستان که در جریان ماموریت تخلیه به امریکا انتقال یافته اند در حدود 50 نفر آن منحیث افرادی نشانی شده‌اند که در مورد آنان نگرانی‌های گستردهٔ امنیتی وجود دارد.

بازرس کل پنتاگون در اوایل سال جاری اعلام کرد 50 افغان را در ایالات متحده شناسایی کرده که سوابق آنها نشان می دهد ممکن است یک نگرانی مهم برای امنیت ملی امریکا ایجاد کنند.

نگرانی‌های امنیتی مهم شامل تروریست‌های شناخته شده و افرادی می‌شود که اثر انگشت‌ آن‌ها بر روی بمب‌های دست‌ساز پیدا شده است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید