گزارش دیده‌بان حقوق بشر: طالبان در تأمین امنیت اقلیت‌های مذهبی بخصوص شیعیان ناکام مانده‌

0

دیده‌بان حقوق بشر با نشر گزارشی گفته است که داعش بارها به هزاره‌ها و دیگر اقلیت‌های مذهبی در مسجدها،‌ مکتب‌ها و محل کارشان حمله کرده اما طالبان برای محافظت از این جوامع کاری نکرده است.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه، ۱۵ سنبله، در گزارشی گفته است که پس از تسلط طالبان، داعش مسوولیت ۱۳ حمله علیه هزاره‌ها را بر عهده گرفته است که در نتیجه آن ۷۰۰ تن کشته و زخمی شدند.

این سازمان می‌گوید، سیاست‌های طالبان که براساس آن حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان نقض می‌شود، آسیب‌های ناشی از حملات تروریستی را تشدید می‌کند.

در ادامه گزارش این سازمان آمده که با بازگشت طالبان به قدرت، هزاره‌ها به‌طور فزاینده‌ای نگران امنیت خود هستند.

یک باشنده ولایت بامیان به این سازمان گفته است: «طالبان هرگز هزاره‌ها را دوست نداشتند. آخرین باری که آن‌ها در قدرت بودند، بسیاری از ما را کشتند.»

یکی از باشنده‌گان مزار شریف و از خانواده قربانیان گفته است: «ما دیگر فرزندان خود را به مکتب نمی‌فرستیم و دکان‌های خود را زودتر می‌بندیم. مسجد نیز پس از حمله بسته شده است.»

بیشتر کسانی که دیده‌بان حقوق بشر با آن‌ها مصاحبه کرده است گفته‌اند که در نتیجه حملات دچار افسردگی و ضربه شدید روحی شده‌اند.

فرشته عباسی، محقق بخش افغانستان دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «از زمان تسلط طالبان، جنگ‌جویان مرتبط با داعش حملات وحشیانه متعددی را علیه اعضای جامعه هزاره در حالی که به مکتب، سر کار یا نماز می‌روند، بدون واکنش جدی مقام‌های طالبان انجام داده‌اند.»

او تأکید کرده است که طالبان مکلف اند تا از مردم در معرض خطر محافظت و به قربانیان حملات و خانواده‌های آنان کمک کنند.

این محقق دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «رهبران گروه‌های مسلح ممکن است روزی به‌خاطر جنایات خود علیه هزاره‌ها و سایر جوامع با عدالت روبه‌رو شوند. مقام‌های طالبان که برای محافظت از اقلیت‌های مذهبی در برابر حملات اقدام نمی‌کنند، ممکن است در این جنایات سنگین شریک باشند.»

گفتنی است که در یک سال تسلط طالبان بر افغانستان حملات زیادی بر اماکن غیرنظامی عمدتاً هزاره‌نشین انجام شده که طی آن صدها تن کشته و زخمی شده‌اند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید