پاکستان انتقادات علنی طالبان به روابط دوجانبه آسیب می‌رساند

0

 به دنبال انتقاد سرپرست وزارت دفاع طالبان از پاکستان، اسلام‌آباد به طور خصوصی و با عبارات قاطعانه به رهبران فعلی طالبان گفته است که چنین انتقادات علنی به روابط دوجانبه آسیب می‌رساند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ روزنامه‌ی اکسپرس تریبیون پاکستان به نقل از منابع خود گزارش داده است که پاکستان از اتهام‌های ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان مبنی بر این‌که هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند، ناامید شده است.

این روزنامه‌ی پاکستانی هم‌چنان به نقل از منابع افزوده است که این اظهارات ملا یعقوب بازتاب همان طرز فکر دولت‌های قبلی افغانستان است که «حماقت‌های» خود را به گردن اسلام‌آباد می‌انداختند.

در این گزارش آمده است: «پاکستان انتظار چنین اظهار نظر را از رهبر ارشد طالبان نداشت، زیرا اسلام‌آباد از زمان بازگشت طالبان به قدرت، کارهای زیادی برای حکومت آنان انجام داده است.»

اکسپرس تریبیون نگاشته است که حکومت شهباز شریف به طالبان گوش‌زد کرده است که چنین انتقاد‌های عمومی آنان از اسلام‌آباد به روابط طالبان و پاکستان صدمه می‌زند.

ادعای عملیات پهپادهای امریکایی از پاکستان پس از کُشته شدن اخیر ایمن‌الظواهری، رهبر شبکه القاعده در کابل مطرح شد.

این گزارش روزنامه پاکستانی در حالی بیان می‌شود که هفته‌ی گذشته وزیر دفاع طالبان در یک نشست خبری گفته بود که بر اساس اطلاعات آنان، هواپیماهای بدون سرنشین از طریق پاکستان به افغانستان وارد می‌شوند.

نام‌برده از پاکستان خواست تا از حریم هوایی این کشور بر علیه افغانستان اقدامی صورت نگیرد.

در همین حال عاصم افتخار، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی پاکستان این ادعاهای طالبان‌ را رد کرده و افزود: «در غیاب هیچ مدرکی همان‌طور که خود وزیر افغانستان نیز معرفی کرد چنین ادعاهای حدسی بسیار تاسف‌بار است و هنجارهای رفتار دیپلماتیک مسوولانه را نقض می‌کند.»

وزارت خارجه‌ی پاکستان تصریح کرد با توجه به توافق‌‌نامه دوحه که طالبان تعهد سپرده‌اند که روابط خود را با القاعده قطع کنند کشته شدن ظواهری در کابل برای طالبان شرم‌آور بود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید