طالبان و درخواست اتخاذ سیاست معقول از سوی جهانیان

0

حکومت سرپرست امارت اسلامی به مناسبت نهم سنبله نخستین سالروز خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، خواستار اختیار نمودن سیاست معقول جهان دربرابر افغانستان شده است.
ریاست عمومی اداره امور امارت اسلامی چهارشنبه(9 سنبله) با نشراعلامیه‌ی نوشته:” خداوند متعال با کرم و نصرت خاص خود به مردم مؤمن و مجاهد ما، یک آزادی و فتح بزرگ را نصیب کرد برای ملت مجاهد و مومن ما لازم است که شکر این آزادی و فتح عظیم را ادا نماید.”
حکومت سرپرست در این اعلامیه تاکید کرده که امارت اسلامی افغانستان من‌حیث نظام مشروع کشور و ممثل ملت شجاع افغان یک بار دیگر بالای جامعه جهانی صدا می کند که سیاست معقول را دربرابر افغانستان اختیار نماید.

در اعلامیه آمده است که “امارت اسلامی به اراده افغان‌ها احترام کرده، به استقلال و تمامیت ارضی افغانستان و خود ارادیت ملت ما به چشم احترام نگاه کند و افغان‌ها را بگذارند که در کشور خویش نظام مستقل اسلامی مورد پسند‎شان را داشته باشند تا به عنوان یک ملت مستقل با جهان، مناسبات عادی و تعامل مثبت داشته باشند.”
یک سال از خروج نیروهای خارجی از افغانستان می گذرد و جمهوریت سست بنیانی که برخواسته از اعمال سلیقه کشورهای غربی و قدرت های سلطه جو و استعمارگر در کشور افغانستان بود در چنین روزی با خروج حامیان نظامی خویش کاملا از هم فروپاشید و کشور از وضعیتی به وضعیت دیگر دچار شد.
اوضاع سیاسی افغانستان در طول مدت بیست سال سلطه غربی ها و دست نشاندگان آنان که غالبا تحصیلات عالی خود را در دانشگاه های غرب به اتمام رسانده و ممثل اندیشه های غرب در افغانستان به شمار می آمدند، بسیار آشفته بود و اگر در طول این بیست سال، حمایت های مالی و نظامی غربی ها در کار نبود شاید نظام جمهوریت نه بیست سال بلکه بیست روز هم دوام نیاروده و در میان اختلافات عمیق جناحی و حزبی از هم فرو می پاشید.
صرف نظر از کم و کیف سقوط جمهوریت در افغانستان، اکنون طالبان به عنوان حاکمان جدید قدرت را در دست گرفته و خود را فاتحان بلامنازع میدان نبرد با جمهوریت میدانند و اکنون بعد از گذشت یک سال از خروج نیروهای خارجی از کشور خواهان اتخاذ سیاست معقول از سوی جهانیان با امارت خویش هستند.
علاوه براین طالبان مدعی احترام به استقلالیت و اراده تمام مردم افغانستان میباشند و خود را نماینده مردم افغانستان معرفی میکنند و این در حالی است که پس از گذشت یک سال از حکومت طالبان هنوز تمام ارکان این حکومت از یک قوم هستند و هیچ انتخاباتی برگزار نشده است.
همچنین مشکلات اقتصادی بیش از گذشته گریبان کشور را گرفته و زندگی سخت و مشقت باری را بر مردم تحمیل کرده است و جامعه جهانی هنوز طالبان را به رسمیت نشناخته اند.
بنابراین طالبان باید ابتدا خود سیاست معقول را در پیش بگیرند و با تشکیل حکومتی برخواسته از رای مردم، نظر جامعه جهانی را به سوی کشور افغانستان جلب نموده و راه تعاملات سازنده کشورهای جهان با افغانستان را هموار سازند.
حکومت طالبان زمانی می تواند ادعای احترام به رای و نظر مردم و ادعای استقلالیت نماید که به نقش مردم در تعیین سرنوشت شان اهمیت قایل شده و آنان را در حکومت دخیل کنند، در غیر این صورت، بیانیه ها و اظهاراتی از این دست، فقط در حد شعار باقی خواهند ماند و اوضاع بهبود نخواهد یافت.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید