برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل با محوریت افغانستان

0

جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیشنهاد روسیه با محوریت موضوع افغانستان در روز دوشنبه ۲۹ آگست برگزار شد.

در این جلسه نظرات و پیشنهادات نمایندگان کشورهای عضو در خصوص مسایل جاری افغانستان، حکومت طالبان، وضعیت مردم و تهدیدات امنیتی که از جانب گروه های تروریستی مستقر در افغانستان متوجه کشورهای منطقه و جهان هستند، به اشتراک گذاشته شد.

در این جلسه نمایندگان روسیه و چین تلاش کردند وضعیت بحرانی اقتصادی و بشری افغانستان را حاصل مداخله نظامی خارجی ها در ۲۰ سال گذشته، تحریم طالبان و مسدود کردن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان قلمداد کنند.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: « در یکسال گذشته ایالات متحده تلاش کرده است که ناکامی ۲۰سال جنگش در افغانستان و وضعیت وخیم کنونی را به گردن مقامات جدید بیندازد.»

او با انتقاد از ایالات متحده گفت که «به جای بازسازی و پرداخت غرامت به افغانستان، منابع مالی بانک مرکزی افغانستان را مسدود کرده است.»

ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل در بیانیه خود انتقادات نماینده روسیه از رویکرد امریکا به طالبان را تکرار کرد. او با ستایش از طالبان گفت که «حکومت موقت افغانستان در یکسال گذشته توانسته است وضعیت امنیتی را به طور قابل ملاحظه‌ای بهبود بخشد و گفتگوهای سیاسی را با اقداماتی چون برگزاری لویه جرگه در کشور تقویت کند».

زهرا ارشادی سفیر و نماینده دایم ایران نیز در نشست شورای امنیت در مورد افغانستان طی سخنانی اظهار داشت: بیش از یک سال پس از خروج غیرمسئولانه نیروهای خارجی و تسلط طالبان، افغانستان اکنون با بحران‌های متعددی دست و پنجه نرم می‌کند.
وی با اشاره به وضعیت وخیم مردم افغانستان افزود: براساس گزارش سازمان ملل، حدود ۲۵ میلیون نفر در حال حاضر در فقر زندگی می‌کنند. حقوق بشر به ویژه در مورد زنان و دخترانی که هنوز از دسترسی به آموزش محروم هستند، همچنان نقض می‌شود و طالبان هنوز به تعهدات بین‌المللی خود عمل نکرده است.

ارشادی همچنین بر بازگرداندن دارایی‌های مسدود شده افغانستان تأکید کرد و گفت: این دارایی‌ها متعلق به مردم افغانستان بوده و برای کمک به اقتصاد افغانستان و نجات جان انسان‌ها حیاتی است و نباید سیاسی یا مشروط شود.
ارشادی گفت: طالبان باید به درخواست‌های مکرر جامعه جهانی برای تشکیل یک دولت فراگیر که جامعه چند قومیتی افغانستان را به درستی نمایندگی کند، پاسخ دهند. حکومت فراگیر تنها راه تضمین و حمایت از حقوق همه مردم افغانستان از جمله زنان و دختران و نیز اقلیت‌های زبانی، نژادی و مذهبی است.
وی افزود: علیرغم درخواست‌های بین‌المللی، طالبان هنوز نتوانسته است تلاش‌های قابل توجهی را برای تشکیل دولت فراگیر انجام دهد.

لیندا توماس گرینفیلد در پاسخ به انتقادات نمایندگان روسیه و چین گفت که «سیاست های طالبان باعث سرکوب و گرسنگی مردم افغانستان شده است.»

گرینفیلد در واکنش به درخواست برای آزاد کردن دارایی‌های بانک مرکزی گفت که افغانستان در حال حاضر سیستم قابل اعتماد برای جلوگیری از تامین مالی تروریزم و مبارزه با پولشویی ندارد.

گرینفیلد طالبان را به دلیل ناتوانی و سیاست‌های نادرست مقصر وضعیت بحرانی افغانستان دانست. او گفت که «طالبان به عوض درخواست کمک از جامعه جهانی برای حل بحران های موجود در افغانستان، به رهبر القاعده در مرکز شهر کابل پناه دادند.»

نماینده هند در سازمان ملل نیز از ادامه حملات تروریستی به اماکن مذهبی جوامع اقلیت در افغانستان ابراز نگرانی کرد و خواستار پیشرفت ملموس در برابر سازمان‌های تروریستی شد که این حملات را سازماندهی می‌کنند. روچیرا کمبوج گفت که کشورش بسته‌های جدیدی از تجهیزات صحی را به کابل ارسال کرده است.

به گفته او “ارتباط بین گروه‌های تروریستی که نام‌شان در فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد، تهدیدی مستقیم برای صلح و ثبات افغانستان و منطقه است.

نماینده هند در سازمان ملل تاکید کرد که کشورش باید اطمینان پیدا کند که تروریستان در افغانستان چه خودشان، چه نهادها یا نام‌های مستعارشان از هیچ حمایت ضمنی یا مستقیم برخوردار نمی‌شوند.

می توان گفت دغدغه مشترک اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد مساله تهدیدات امنیتی و گسترش تروریسم در افغانستان و تاثیرات مخرب آن در سطح منطقه و جهان است، هر چند مسایلی همچون تشکیل دولت فراگیر و وضعیت وخیم اقتصادی در افغانستان نیز از اهمیت بالایی برخوردارند، لذا تا زمانی که طالبان نتوانند جامعه بین الملل را در خصوص عدم حمایت از تروریسم و ایجاد دولت فراگیر و مردمی متقاعد سازند، کماکان نگرانی کشورها در مورد آنان ادامه خواهد داشت و اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور نیز بهبود نخواهد یافت.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید