وزارت مالیه: در یک سال گذشته 135 میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری شده است

0

مسوولان در وزارت مالیه حکومت سرپرست می‌گویند که یک سال گذشته 70 میلیارد افغانی عواید گمرکی و 65 میلیارد عواید مالیاتی و غیر مالیاتی را جمع‌آوری کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری معمار وحدت؛ ملا هدایت الله بدری سرپرست این وزارت امروز سه شنبه(8 سنبله) در نشست حساب‌دهی دولت به ملت در کابل گفت:”با حاکمیت امارت اسلامی، تمام سیستم‌های این وزارت دوباره فعال شده و مبارزه قاطعانه با فساد اداری آغاز و منابع عایداتی فعال و منسجم گردیده است”.

آقای بدری گفت: برای نخستین بار بودجه ملی از عواید داخلی تمویل شده و برای ربع آخر سال 1400 مبلغ 53 میلیارد افغانی و برای سال 1401 مبلغ 231 میلیارد افغانی بودجه اختصاص یافته است.

او افزود: پروژه کانال قوش تیپه درج بودجه ملی شده و در سال جاری مبلغ 7 میلیارد افغانی برای تطبیق آن اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه شفافیت کامل در روند جمع آوری عواید گمرکات تامین و تسهیلات لازم برای تاجران فراهم شده است گفت:” پروسه‌های مغلق و زمان‌گیر ساده ساخته شده که با این تلاش‌ها، مبلغ بیش از 70 میلیارد افغانی عواید گمرکی جمع آوری و به حساب دولت افزوده شده است.

او افزود: بر علاوه، بیش از 65 میلیارد افغانی عواید مالیاتی و غیر مالیاتی نیز جمع آوری شده است.

به گفته بدری نورم مالیاتی اصناف از 1.5 درصد به 0.5 درصد کاهش یافته و به منظور فراهم سازی تسهیلات و تشویق مالیه دهندگان، جریمه‌ها سال‌های قبل از سوی وزارت مالیه نیز معاف شده است.

سرپرست وزارت مالیه تاکید کرد که به منظور تامین شفافیت در عرضه خدمات و تقویت حکومت‌داری برقی، این وزارت هم اکنون از سیستم‌های مدرن مانند سیستم جهانی اسیکودا، افمیس و سکتاس در بخش گمرکات، خزاین و عواید، استفاده می‌کند.

برمبنای گزارش، برای جذب کادرهای مسلکی و افراد شایسته، طی یک سال اخیر، صد‌ها تن از طریق رقابت آزاد در بست‌های کلیدی این وزارت جذب و 1058 بست دیگر به اعلان رقابتی، گذاشته می شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید